| Andrada134 a întrebat:

Buna TPU am si eu o nelamurire.mi-a intarziat ciclul menstrual 8 zile. ultimul contact sexual a fost protejat dar acum 2 luni am avut contact sexual neprotejat si a ejaculat in mine.mi-am dorit sa raman gravida dar nici o sansa.mi-am facut 2-3 teste de sarcina dar au iesit negative..si am avut si ciclu normal in iunie si iulie dar in august nu mi-a venit.ce credeti?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate considera si aprecia ca probabilitatea de a fi insarcinata este foarte mica in situatia descrisa. Fiindca dupa terminarea ultimei menstruatii nu ai intretinut sex neprotejat reiese ca formarea unei sarcini se poate exclude si intr-o astfel de situatie neinceperea menstruatie la data reiesita din calcule sau preconizata sa fie urmarea unor dereglari hormonale produse pe parcursul actualului ciclu menstrual care se pare ca din acest motiv va fi unul mai lung. Probabil ca ciclul tau menstrual pe termen lung de fapt are caracteristica de ciclu NEREGULAT. Fiindca au trecut mai mult de 7 zile fata de data la care ar fi urmat sa inceapa menstruatia, se poate efectua un test de sarcina pe baza urinei fiindca rezultatul obtinut va fi valabil/valid si sigur corect. Multa sanatate!

| Andrada134 explică (pentru corbulalbrosu):

Am uitat sa spun si asta in luna iulie si-a dat drumul in mine dar eu eram pe ciclu...dar nu cred ca poti ramane cand esti pe ciclu.tu ce zici? ☺