| licurici77 a întrebat:

Am facut sex neprotejat după doua zile de la ovulație si a ejaculat acolo.am simptomele dinaintea ciclului menstrual. vreau sa stiu daca sunt sanse de sarcina si in ce zi a ciclului menstrual se instalează simptomele acestuia?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Determinarea exacta/precisa a zilei de ovulatie devine posibila numai in cazul in care ciclul menstrual este unul FOARTE REGULAT si urmatoarea menstruatie se produce mereu fix la data calculata sau cu o variatie de maxim +/- 1 zi. Fiindca este determinat stiintific si medical ca din momentul eliberarii din foliculul orarian, OVULUL poate sa ramana viabil maxim 24 de ore, dupa care devine NEFECUNDABIL sau altfel spus devine efectiv impropriu procreeri. Rezulta ca in cazul intretinerii doua zile de la ovulatie, a unui sex neprotejat terminat cu ejacularea spermei in vagin formarea sarcinii devine imposibila fiindca in acel moment NU mai exista un ovul viabil in trompa uterina. Bineinteles cu conditia ca ziua ovulatiei sa fie extrem de precis determinata fiindca in caz contrar poate exista si posibilitatea ca ovulatia sa fie produsa cu 1 zi intarziere si in acest caz sa se formeze o sarcina, insa fara a se putea pronunta un anumit procent de probabilitate. In acest moment al ciclului menstrual chiar si daca s-ar fi format si instalat o sarcina in endometru, la doar dupa cateva zile de existenta NU produce absolut niciun simptom de sarcina, fiindca in acest moment asa ceva nu poate sa se produca deci nu poate nici sa existe. Singurul indiciu de sarcina formata si instalata, care se produce este reprezentat de lipsa menstruatiei. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici ...Nu poti fi gravida, deoarece actul sexual si ejacularea au avut loc dupa ovilatie.

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca ramai insarcinata iti intarzie menstruatia mult dar nu ai simptome asa repede. De obicei dupa 5-6 saptamani apar primele semne care tradeaza sarcina. Daca iti intarzie fa un test de sarcina ca sa iti dai seama despre ce e vorba.