| anonim_4396 a întrebat:

Am făcut un test de sarcină, iar pe prospect scria că rezultatul poate fi citit între 5 și 10 minute, nu mai mult. În mai puțin de 3 minute a apărut linia aia roz și groasă de control, deci nu sunt însărcinată. Dar peste vreo 2 minute m-am uitat foarte atent și era și o linie foarte subțire, gri, care abia se putea vedea. Trebuia să mișc testul dintr-o parte în alta la lumină că să pot vedea linia aia. Peste puțin timp linia a dispărut. Chiar și acum ea nu se mai vede absolut deloc, tot ce a rămas este linia roz de control. Ce înseamnă asta?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca testul este negativ. Linia gri apare la limita dintre banda umeda si cea uscata, nu are semnificatie. Daca ai facut testul corect, adica din prim aurina de dimineata, dupa minim 7 zile de intarziere a menstrei (sau dupa minim 21 de zile de la contactul sexual neprotejat), atunci nu esti insarcinata

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu esti gravida. Asa ca dai o bere.

| Adry05 a răspuns:

Ca nu esti

| Vvistula a răspuns:

Înseamnă ca nu ești gravidă. Dar normal ar trebui să scrie în prospect.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ti s-a parut doar, ca ar fi exista si acea o a 2-a linie (neclara). In cazul in care rezultatul testului este pozitiv, atunci cele 2 linii cel de control din dreptul liniei C si cel din dreptul literei T sunt identice si foarte evidente. Daca nu esti perfect convinsa de rezultatul obtinut, in astfel de situatii, pentru a fi asigurata linistea sufleteasca, pur si simplu de efectueaza inca un test de sarcina, al carui rezultat confirma sau infirma primul rezultat. Multa sanatate!