| dodonika a întrebat:

Buna mi-am facut un test de sarcina cu o ora in urma si mia ieist linia de control si a doua linie se vedea doar un pic foarte vaga era oare sunt insarcinata sau nu

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil e pozitiv, dar poti considera ca este neconcludent. Asadar, repeta-l peste 1-3 zile din prima urina de dimineata.

| chandnisharma a răspuns:

Eu te-as sfatui sa il repeti si sa stii ca trebuie sa treaca cel putin 21 de zile de la contactul sexual pentru a avea un rezultat sigur si concret

| BurnAlex a răspuns:

Cred ca da! Pentru toate tipurile, rezultatele se interpreteaza sub forma unor liniute care devin vizibile. Liniutele pot fi fie roz, fie albastre. Daca pe test apar 2 liniute, inseamna ca esti insarcinata. Daca apare una singura, nu esti insarcinata. De retinut este ca liniutele pot fi decolorate.

- Testele de sarcina din urina au o precizie de 98-99% daca sunt folosite corect si daca sunt in termenul de valabilitate!

- Pentru a evita rezultatele fals negative (adica esti insarcinata, dar testul este negativ) trebuie facute la aproximativ 2 saptamani de la conceptie. Indiferent de rezultat, se recomanda sa fie refacut un alt test la 2-3 zile de la primul.(Dr. Diana Gradinaru)

| GeOrGiAnNA20 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa iti mai faci un test ca sa fii sigura.succes