| Dmdmkdksnxnxndj a întrebat:

Am folosit ovulele pharmatex corect(1 ovul/ contact sexual, la 4 ore) am fost foarte atenta. Pe lângă asta soțul a folosit metoda retragerii așa că am folosit ovulele strict pentru posibilitatea formarii unei sarcini din lichid preejaculator. Totuși după ce s-a topit în interiorul vaginului, a început să se scurga lichidul ovulului. Sunt in continuare protejată chiar dacă s-a scurs? Rog seriozitate, deocamdată nu ne dorim copil

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ovulul se topeste in 5 minute, e normal, si realizeaza protectie contraceptiva timp de 4 ore. In caz de un nou raport sexual, introduci un nou ovul.
Si NU te speli cu sapun,sapunul distruge orice protectie,chiar si urmele de sapun,folosesti doar apa,si inainte si dupa.
Avand in vedere ca metoda folosita e o combinatie a doua metode, nu cred ca risti nimic.
Evitati perioada ta fertila, in general si totul va fi in regula, sunteti foarte prevazatori, foarte bine!♥

| Dmdmkdksnxnxndj explică (pentru greece12):

Mulțumim de sfat am folosit apa și suntem foarte atenți și cu metoda calendarului?

| greece12 a răspuns (pentru Dmdmkdksnxnxndj):

Folosite impreuna, rezultatul va fi cel dorit.

| sofisis a răspuns:

Ovulele acestea sunt un contraceptiv local care reduce riscul aparitiei sarcinii, fara a-l elimina, insa, complet. Deci, teoretic, foarte protejata cu aceste ovule, nu esti. Tot teoretic, avand in vedere ca ati folosit metoda dubla de protectie, nu ar trebui sa fie probleme.

| gogugogugogu a răspuns:

Sa ai grija, metoda retragerii va provoca frustrari sotului in timp, e aiurea sa nu poti face sex normal cu sotia acasa...