| Alexandra9998386 a întrebat:

Buna, a folosit cineva ovule Pharmatex? Cat de sigure sunt acestea împreună cu metoda retragerii?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Daca se foloseste metoda retragerii, partenerul este sigur pe sine si pe capacitatile sale de a se controla si aveti grija ca in cazul relatiilor sexuale repetate, partenerul sa urineze intre timp pentru a evita existenta spermatozoizilor in lichidul preejaculator, atunci nu mai este necesar sa folositi ovule.

Metode de contraceptie precum: pastila AC, prezervativ, ovule cu spermicid, diafragma etc. se folosesc tocmai pentru a nu mai fi necesara o alta metoda, cum ar fi coitul intrerupt.

Folosite in mod corect si respectand indicatiile de pe prospect, sunt foarte bune si sigure.Acestea contin spermicid, o substanta care deterioreaza invelisul exterior al spermatozoizilor si ii face sa "explodeze", astfel omorandu-i. Daca exista metoda coitului intrerupt, cu atentie la mentiunile facute de mine mai sus, nu are sens sa folosesti ovulele cu spermicid, pentru ca substanta activa nu va avea asupra a ce sa actioneze.
La fel, daca ai un ciclu regulat, in cazul caruia iti poti calcula perioada fertila, metodele de contraceptie se folosesc numai in cazul sexului intretinut in timpul perioadei fertile (cu exceptia cazului in care nu este vorba de un partener stabil si se foloseste intotdeauna prezervativul). Daca ai un ciclu neregulat, atunci as intelege sa ai grija tot timpul.

Rata de succes este de 65%-70% in cazul ovulelor, asta insemnand ca din 100 de femei, functioneaza doar la 65-70.Cu toate ca eficacitatea ovulelor este de 99, 5%, cele 30 de femei din 100 in cazul carora nu functioneaza, nu le-au folosit in mod corect si nu au respectat intocmai indicatiile.

Ovulele se introduc in vagin cu aproximativ 20-30 minute inaintea actului sexual si nu se spala interiorul vaginului nici inainte si nici dupa, nici macar cu apa, igiena facandu-se doar extern (lucru care este indicat oricum si in orice conditie). Aceste lucruri sunt extrem de importante, facand ovulul sa aiba eficacitatea maxima de 99, 5%. Inainte sa le folosesti, citeste cu atentie prospectul si respecta intocmai informatiile si indicatiile de pe acesta.

Numai bine!