| alina22alina a întrebat:

Am fscut acum 2 sapt sex neprotejat, dar nu si a dat drumul in mine. Ciclul trebuia sa mi vina acum 3 zile, inca nu a venit. Am fscut 2 teste ambele negative. nu stiu de la ce poate sa fie. Am si o candidoza si am fumat mult in ultima vreme. O fi normal? Sper sa imi vina

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Neinceperea menstruatiei de cele mai multe ori poate avea cauze hormonale care provoaca dereglari ale lungimii ciclului menstrual care nu au legatura cu intretinerea actelor sexuale sau cu existenta unei sarcini prezumtive/ipotetice. Pur si simblu ciclul menstrual prezinta abateri de lungime in +/- de cateva zile. Rezultatul NEGATIV al oricarui test de sarcina se poate lua in considerare ca fiind valabil, valid si corect intr-o proportie mai mare de 98% NUMAI/DOAR in cazul in care testul a fost efectuat dupa trecerea a MINIM 21 de zile de la data la care a avut loc ultimul act sexual neprotejat. Rezultatul testului de sarcina care este efectuat inainte de data optima este de regula FALS NEGATIV in proportie de peste 80-85% din cazuri si din acest motiv trebuie repetat/refacut la momentul optim. Multa sanatate!

| Ana1687 a răspuns:

Nu stiu sa iti spun concret dar probabil o fi o dereglare hormonala, nimic grav