| AndreeaBianca123456 a întrebat:

Am început blisterul mai târziu cu 14 ore dar m am protejat 7 zile. În a 7-a zi am avut contact sexual neprotejat
E posibil sa fi rămas insarcinata?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, există RISC de sarcină deoarece ai întârziat cu administrarea tabletei mai mult de 12 ore - situaţie în care efectul contraceptiv se REDUCE :(

În următoarele 7 zile ar fi TREBUIT să iei măsuri contraceptive SUPLIMENTARE ( prezervativ, ovule/creme spermicide, etc. )!

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_3782_26.09.11.pdf?anmPage=185&ID=3682

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca uiti sa iei o pastila, ia-o imediat ce iti amintesti daca nu ai depasit 12 ore. Daca iti amintesti in maximum 24 de ore, ia doua pastille la ora la care obisnuiai in mod normal. Daca uiti sa iei doua zile la rand, ia doua pastile in ziua in care iti dai seama (practic, a treia zi) si inca doua in ziua urmatoare. Asa revii la ordinea normala. Daca uiti sa iei pastilele anticonceptionale pentru mai mult de doua zile, suna-ti medicul ginecolog/endocrinolog. Totusi, atunci cand uiti sa-ti iei pastilele si vrei sa intretii raporturi sexuale, foloseste si un prezervativ pentru a-ti asigura un confort psihic.

| Emilian65 a răspuns:

Daca te-ai protejat 7 zile la rand si dupa actul sexual ai luat pastila, chiar cu intarziere, cred ca nu ai cum sa ramai gravida.