| Cucucuela a întrebat:

Bună!
Am avut contact sexual protejat apoi de vreo 3 ori a fost neprotejat... fara a se termina dar in joaca!
E posibil sa fi ramas insarcinata?
Cate zile ar trebui sa țina insemnarea?
Am ceva scurgeri de 4 zile.
Astept raspuns cat mai repede. Multumesc!

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi draga la doctor sa te consulte el, nici tu nu stii in ce perioada erai fertilă sau nu, asa ca un raspuns clar corect NU il primesti aici unde nimeni nu te poate consulta, ai medic de familie? Cerei lui /ei trimitere la medicul ginecolog, si acolo in cabinetul medicului ginecolog vei afla clar daca esti sau nu insarcinată, ce varsta ai? Luni du te la doctor.

| corbulalbrosu a răspuns:

Exista doar O SINGURA intrebare care poate fi considerata ca fiind logica si rationala, pe care ar trebui sa ti-o adresezi in primul rand tie insati si anume : daca ziua in care au fost intretinute acele contacte sexuale AI FOST SAU NU una dintre cele 5-6 zile ale PERIOADEI FERTILE a actualului ciclu menstrual. Raspunsul corect poate fi dat doar in functie data la care a fost intretinuta acea ''joaca'' a voastra. Multa sanatate!

| Cucucuela explică (pentru corbulalbrosu):

Pai menstruatia luna trecuta mi.a venit pe 3
iar contactul sexual a fost pe 21
Iar pe 31 luna asta trebuia sa imi vina menstruatia
si de pe 29 am niste scurgeri maronii foarte putin dar sunt de 4 zile continu
si nu stiu daca e ciclu sau poate fi altceva?!

| corbulalbrosu a răspuns:

Din aceasta explicatie suplimentara, se poate trage concluzia ca ciclul menstrual este de tip REGULAT din moment ce poate fi calculata si/sau determinata ziua de pornire a urmatoarei menstruatii. De asemenea a rezultat si informatia foarte importanta, ca ciclul menstrual are de regula o lungime de 28 de zile. Daca acest rationament se respecta mereu si este corect inseamna ca in cazul tau OVULATIA se produce mereu in a 14-a zi a ciclului si PERIOADA FERTILA se suprapune peste perioada zilelor cuprinse intre a 10-a si a 15-a zi a ciclului numarate fata de prima zi a ultimei menstruatii. In consecinta rezulta ca perioada fertila a actualului ciclu menstrual s-a suprapus peste zilele cuprinse intre 12 si 17 Mai singurele zile in care s-ar fi putut forma sarcina insa si in acele zile, numai in cazul in care in una dintre ele ar fi ajuns sperma in vagin, mai precis in zilele de 14, 15 si 16 Mai. In consecinta in urma actului sexual intretinut dupa trecerea a 4-5 zile de la data ovulatiei si terminarea perioadei fertile, formarea sarcinii a devenit 100% IMPOSIBILA. Iar in urma porniri sangerarii in avans cu 3 zile existenta unei sarcini chiar si ipotetice, devine si mai sigura. Pentru a fi cu sufletul impacat si a elimina orice urma de ingrijorare sau de stres, peste 3 zile sa faci un test de sarcina fiindca rezultatul va fi valid/valabil si corect. Multa sanatate!

| Cucucuela explică:

Deci ar fi sarcina sau nu ar fi?

| Cucucuela explică:

Insemnarea cate zile ține?
Eu am deja 4 zile cu aceste scurgeri si nu stiu ce sa fac