| DuckDodgers a întrebat:

Am intrat intr-o mica depresie. Sunt stresat si iritat mai tot timpul. Problema este ca toata viata mea pana acum a fost perfecta, nu imi lipsea absolut nimic. Toate dorintele mele se indeplineau. Voi scrie un foarte mic rezumat al povestii mele:

Acum un an eram impreuna cu cea mai frumoasa fata din liceu, totul era perfect, nu imi lipseau nici banii, nici dragostea, nici fericirea, pana cand a trebuit sa ne despartim deoarece s-a mutat definitiv intr-un oras aflat la aproximativ 600 km de orasul meu. Cu greu mi-am revenit si am gasit o alta fata superba, blonda cu ochi albastri. Era genul de fata dupa care le curgeau balele la toti baietii. Relatia cu ea a durat foarte putin, cam o luna si jumatate pentru ca si ea s-a mutat din oras. Chiar in alta tara.
Vara aceasta a fost cea mai frumoasa din viata mea. Petreceri peste petreceri, ieseam in fiecare zi cu prietenii, uneori radeam pana mi se oprea si respiratia. Faceam gratare de doua ori pe saptamana. Mergeam oriunde gaseam distractie.
Odata ce vremea s-a stricat si scoala a inceput totul s-a stricat, prietenii mei cei mai buni odata cu terminarea liceului s-au raspindit si ei toti pe harta. Vremea de afara ma face sa stau inchis in casa. Din cauza la ce am patit cu ultimele mele doua iubite nu mai am chef de nici o fata. Mi-e si frica sa ma aproprii sufleteste de o fata. Sunt nervos si iritat mai tot timpul. Bac-ul trebuie sa vina. Nu am cu cine sa ies seara la o vorba. Mai am foarte putini prieteni apropiati care au ramas in oras si urmeaza sa plece si ei.
Daca aveti idei cum as putea scapa de aceasta mica depresie si de aceasta stare de stres si plina de nervozitate, va rog sa postati un raspuns aici.

8 răspunsuri:
| lo a răspuns:

Nu vad ce legatura au banii cu toate acestea.

Ok.Sunt etape si etape in viata, nu trebuie sa te demoralizezi, ia-le ca pe lectii de viata.Cand este distractie este distractie,cand muncim/invatam ne centram pe aceste actiuni, cand iubim... iubim.
Cel mai bine ar fi sa profiti de timpul de afara si sa inveti, sa iei bac-ul, o sa ai nevoie in viata de el, inscriete la o facultate buna la tine in oras sau in altul mai mare.Acolo iti vei face alti prieteni, vei iesi, te ve distra si iti vei crea noi experiente si cu timpul o fata sa te faca fericit.I-a acest lucru ca pe o pauza de la tot ce-i distractiv si centreazate pe ce-i important. Uite un motto:suntem ceea ce gandim(cea ce gandesti azi vei fi maine). Succes.

| bytzy09 a răspuns:

Hmm... chiar asa eram si eu anul trecut cand terminasem liceul, parca totul s-a rupt dintr-o data

| ywar a răspuns:

Eu sunt convins ca solutia optima este sa te apuci serios de invatat, ca d-aia se cade pe capete la Bac, iar dragostea sa o lasi pana dupa examene. Eu cred ca tu ai tendinta sa consideri relatiile numai prin perspectiva -trecatoare de altfel- a fizicului. Si ce-i de facut in cazul asta? Simplu! Cauta simplitatea, nu rudimentarul sufletesc, nu ma intelege gresit.
Iesi la cate un concert, piesa de teatru si vei vedea ca te vei simti mai implinit sufleteste. Si eu am fost singur cam 8 luni de zile si am asteptat-o activ, cautand. Pentru moment e pe primul loc invatatura, scoala, vine Bac-ul! Bafta!

| Demonull a răspuns:

Eu m-am refugiat in scris.Imi ocup timpul cu orice, orice pentru viata mea.mi-am dedicat timpul studiului insa, mai si beau de dorm in toti boschetii insa aceste zile nu sunt prea dese. odata pe luna cred sau de doua ori? maxim 3 laughing Sa nu ai incredere in oameni, oamenii sunt parsivi ori esti ca ei ori te ia dracu si te consumi ca fraierul.

| WeAreSmart a răspuns:

Ce fel de oras mai si asta din care pleaca toata lumea? sunt sigur ca-ti vei face noi prieteni ca lumea nu s-a terminat, iar iubitele se duc si vin pe rand happy cui nu-i place vara... dar si toamna e frumoasa si poti sa te distrezi cu prietenii char daca e un pic mai frig si mai posomorat.

| MetalHead04 a răspuns:

De ce toata lumea pleaca? Nu se termina tot aici, si eu ziceam anul trecut aceleasi lucruri, vara asta a fost geniala, ce-i drept acum am inceput scoala si nu prea mai am timp, m-am certat cu o prietena buna si m-am impacat cu alta prietena mai bunathinking timpul e cea mai buna solutie:3 nici nu stii ce te "loveste" :3

| Alishia a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu oameni necunoscuti, sa-ti faci noi prieteni, uita de BAC, si eu il dau anul asta si cred ca si el e un factor important, incearca sa privesti catre viitor poate daca ai uita trecutul ar fi mai bine.

| NotToday a răspuns:

Toti avem momente in care ajungem jos, dar doar asa pretuim mai mult anumite lucrurile. Esential ar fi sa iti bagi bine ideea urmatoare in minte: Fericirea ta nu trebuie sa depinde de nimeni, doar de tine!