| anonim_4396 a întrebat:

Am intretinut o relatie sexuala neprotejata acum doua luni. De atunci pana in prezent mi-a venit ciclul de doua ori, dar acum imi intarzie. Se poate sa fiu insarcinata? Primul ciclu a durat mai putin ca de obicei avand un flux mai scazut iar al doilea a avut flux foarte mare. Tin sa mentionez ca am menstruatie regulata intre 25-28 zile. Azi sunt in a 28 a zi si nu mi-a venit. De obicei nu imi intarzie.

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar un test de sarcina ai facut? Sau daca nu ai facut, cand faci? Eu cred ca NU esti insarcinată si ca esti putin panicată si ceva disfunctii hormonale in legatura cu ciclul, ce varsta ai? Sanatate multă.

| Cristina788 a răspuns:

Daca ai ramas...in primul rand trebuie sa ai grețuri, si in al doilea rand dureri de sani.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca dupa actul sexual care a fost intretinut cu 2 luni in urma, s-au produs intre timp 2 menstruatii, se poate afirma fara nicio o teama sau vreo retinere ca este cu totul imposibil ca in uterul tau sa existe o sarcina implntata, chiar si una pur ipotetica.
Deoarece astazi 29 Aprilie, ciclul menstrual a ajuns in cea de a 28-a zi, se poate aprecia ca pana in prezent este inca ''in grafic'' si nu ar trebui sa ai niciun motiv de ingrijorare in aceasta privinta.
Pentru informarea ta corecta, trebuie sa afli pentru a cunoaste si mai ales sa stii pe viitor, fiindca este in interesul tau sa intelegi ca uneori si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, pot sa apara uneori modificari mai mici sau mai mari in procesul de functionarea corecta si normala a glandelor endocrine si ca atare sa apara dereglari in activitatea hormonala. Dereglarile hormonale la randul lor vor provoaca modificari de lungime a ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel ciclul mentrual uneori poate sa devina chiar NEREGULAT. Pe baza celor precizate se poate aprecia ca nu exista intarziere in pornirea menstruatiei fata de data calculata din moment ce practic sangerarea a si inceput. Pe baza observatiilor indelungate, s-a constatat ca atunci cand apar abateriile de lungime a ciclului menstrual, pot prezenta variatii de la cele mici (frecvente) de doar +/- 3-5 zile, la dereglari si mai mari care pot fi chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei) si in cazuri rare sa fie uneori chiar si de 2-3 luni (in cazul ciclului dereglat) fara sa existe o sarcina formata si instalata in uter.
S-a constatat ca deseori, astfel de dereglari privind lungimea ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent mai ales la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a una sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Numai daca astfel de ''intarzieri'' se produc repetat si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, doar in acel caz este indicat ca femeia care are astfel de probleme, sa se prezinte la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize prin care se stabilesc factorii care provoaca dereglarea activitatii hormonale. Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ți-a venit ciclul de două ori după aceea, el nu vine după sarcină.

| Andreeush a răspuns:

Nu ai cum să fii însărcinată.

| SilentRain a răspuns:

Ești gravidă nu mai ai nici o șansă

| cristimihailov a răspuns:

Offf. Doamne. Si tu esti cea care ar trebui sa ne platesti noua pensia.

Ma tem ca o sa fie o pensie foarte mica.

Pune odata mana pe niste carti, citeste si tu ce se intampla, si calmeaza-te odata. Poate citesti mai mult, sa imi creasca si mie pensie, sa nu ramai necalificata toata viata.

| Marius22222222222 a răspuns:

Exista si ciclu peste sarcina

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Marius22222222222):

Ala nu e ciclu, mai citestehappy

| Marius22222222222 a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Mna tot ce se poate

| Siennnnna a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Cum adica nu e ciclu? A durat 7 zile si s-a comportat ca o menstruatie normala. Nu a fost sangerare de implantare