| Anonimusr1312 a întrebat:

Am intretinut relatii cu prietena mea, neprotejate fara sa ejaculez in interior, dupa 2 luni a facut si un test de sarcina care a iesit negativ, sunt sanse sa fie insarcinata daca nu i-a venit de la primul contact ciclu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclurile menstruale sunt neregulate, lungimea acestora poate sa fie foarte diferita de la un ciclu la altul, motiv pentru care nu se poate stabili nici momentul in care se produce ovulatia si drept urmare nici menstruatia si toate acestea se datoreaza faptului ca atat glandele endocrine cat si glanda foliculara ovariana functioneaza incorect/dezordonat. In cadrul oricarui ciclu menstrual exista 2 perioade distincte si anume, cea de dinaintea ovulatiei care poate sa difere foarte mult ca numar de zile fiind o perioada cu lungimea variabila si o a 2-a perioada cea de dupa ovulatie care are mereu o durata fixa de 14 zile. In cazul prietenei tale nu se produce OVULATIA fiindca sistemul endocrin si hormonal nu functioneaza in mod normal si fiindca nu se produce ovulul, nu se va produce nici menstruatia deci se instaleaza amenoreea secundara. Functionarea incorecta si/sau defectuoasa a glandele responsabile de producerea celor 2 hormoni feminini estrogen si progesteron care au rolul de a coordona intregul mecanism de reproducere va influenta decisiv numarul zilelor fiecarui ciclu menstrual. In acest caz este vorba de dereglari endocrine care dezechilibreaza raportul optim de producere a celor 2 hormoni feminini amintiti si acest lucru determina ca ciclul menstrual sa fie unul neregulat, in care imprevizibilitatea este factorul predominant deoarece numarul de zile al fiecarui ciclu menstrual poate sa difere chiar foarte mult intre ele. Daca ciclurile menstruale sunt neregulate se considera ca este perfect normal si ciclul de doar 21 de zile (cel mai scurt), dar si cel de 35-42 de zile sau uneori chiar mai lungi cu un numar de zile imposibil de preconizat. In cazul, in aceasta situatie, in care menstruatia nu se produce nici dupa trecerea a 4-6 saptamani fata de data la care ar fi fost normal sa inceapa, se poate considera ca este vorba de o AMENOREE care netratata poate deveni severa si care cu trecerea timpului se poate transforma in sindromul SOPC adica cel al ovarelor chistice/polichistice. Puteti sa faceti oricate teste de sarcina veti dori fiindca rezultatul va fi mereu acelasi adica NEGATIV si dintr-un motiv cat se poate de simplu; fiindca ovarele prietenei de circa 2-3 luni de zile NU mai produc OVULE deci nu se poate forma o sarcina NICI daca si-ar dori sa devina mamica vreodata. Din acest motiv a sosit momentul care poate reprezenta cel mai bine semnalul ca a devenit obligatorie/necesara consultatia endocrina, urmata de una ginecologica. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cate zile de intarziere are?
Si daca are ciclu regulat, la cate zile se succede?

| Anonimusr1312 explică (pentru Violleta2022):

Are chiar 1 luna de intarziere poate mai bine ..si ciclul nu il are regulat.a mai avut cateva perioade in care a avut o intarziere si de 5 / 6 luni