| alexuztu a întrebat:

Am intretinut relatii sexuale cu prietena mea in varsta de 17, eu avand tot 17. Ulterior eu am implinit 18. Daca parintii ei depun plangere se poate intampla ceva?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. Poti intra la corupere de minori.
http://ginandros.blogspot.ro/......perea.html

| GdX a răspuns:

Stai chill bro.

| wertori a răspuns:

In mod normal, dupa 16 ani sexul este legal daca partenera este de acord. Chiar daca depune plangere, daca ea declara ca a intretinut de buna voie relatii cu tine, nu patesti absolut nimic. Asa ca nu te panica, daca erai cu 30 de ani mai mare, erau sanse sa patesti ceva dar diferenta dintre voi nu este nici de un an din cate cred. Stai chill!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, comform legii ei in vigoare, poti fi acuzat de corupere de minore si intretinerea de realtii sexuale cu o minora, pedeapsa este 3-10 ani inchisoare.

| mihai69 a răspuns:

„Potrivit legii ei în vigoare"... Adică legea lu' tanti Greța!
Cf. Noului Cod Penal, vârsta de consimțământ sexual este la noi de 15 ani pentru fete. Așadar, i se fâlfâie!
(capitolul 8, art 220)
În plus, conform aceluiași articol, oricum nu ar fi avut ce să-i facă, diferența de vârstă dintre ei fiind mai mică de trei ani.
Dar mna... unii le știe pe toate!
http://www.avocatnet.ro/......alizat.pdf

| cristimihailov a răspuns:

Daca se poate dovedi ca relatia a existat si inainte sa implinesti varsta majoratului si la varsta majoratului ea nu are mai putin de 15 ani, nu ai nici o problema.

| DeathOfDreams a răspuns:

"Eu având tot 17. Ulterior am împlinit 18.' rolling on the floor))))

De ce ar depune plângere?
Ipotetic vorbind, da, dacă te-ar acuza de viol și porcării de-astea, dar ar fi prea stupid, iar în acest caz, singuru' dezavataj posibil pe care-l văd e ca tipa să fie de acord cu ei.
Dar n-o să se întâmple nimic din astea. A fost și dorința ei ce naiba laughing

Nu te stresa degeaba, nu vor depune plângere wtf

| Andrei10912 a răspuns:

Avănd în vedere că ea a vrut este posibili 15% să depună plăngere
Dar stai calm, dacă sunt înțelegători nu o să facă. happy