| Cozma_Marius_1997 a întrebat:

am un frate de 17 ani, fata de 13 au întreținut relații sexuale. Fata e de acord si spune ca nu a fost forțată si ca ea a vrut sa aiba relatii sexuale cu el chiar daca parintii ei nu sunt de acord. Se poate intampla ceva fratelui meu? Peste o luna împlinesc fata 14 ani si fratele meu 18.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiar daca fata a fost de acord fratele tau a savarsit infractiunea de act sexual cu un minor, prevazuta de art.220, alin. (1) Cod penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."
Daca parintii fetei depun plangere penala fratele tau poate fi pedepsit, avand in vedere ca diferenta de varsta dintre ei este mai mare de 3 ani.

| darrio2007 a răspuns:

Indiferent ca ea a vrut sau nu, daca va ajunge cazul la Politie, fratele tau poate fi pedepsit pentru relatii sexuale si corupere de minori. Copii prosti!

| Violleta2022 a răspuns:

Fetita de 13 ani nu are putere de decizie si nici un cuvant de spus, fiind copil mic.
Asadar, daca parintii fetitei depun plangere la politie pentru viol, seducere, sau intretinere de raporturi sexuale cu un copilas sub 15 ani, este puscarie de la 1 la 5 ani.
Din pacate, cum este vorba despre tine, coform altei intrebari puse acum cateva zile, avand deja 18 ani, mergi direct in puscarie, de la 1 la 5 ani.

In caz de ai uitat ce ai declarat aucm cateva zile, uite aici:
"în 20 Martie | Cozma_Marius_1997 a întrebat:
Salut, am o iubita de 14 ani, eu am 18. Am întreținut cu ea relatii sexuale si vrea sa stea la mine. Parintii ei nu sunt de acord si daca parintii ei ar chema politia asupra mea, fata spunând poliției ca nu a fost forțată ca vrea sa stea ea cu mine si ca ma iubeste etc ar fi o problema? Ar putea politia sa faca ceva? Daca nu a fost nimic fortat? Vreau un raspuns ajutator va rog, dau funda"

suntserios
| suntserios a răspuns:

E de pușcărie având în vedere ca fata are sub 15 ani și diferența de vârstă între e mai mare de 3 ani. După ce el împlinește 18 ani dacă mai pune mana pe ea, clar e de pușcărie

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Is niste copii prosti ce altceva sa le ceri, ala la 18 ani poate fi considerat pedofil cu acte in regula dupa cum prevede legea dar na la noi ca la nimeni, in Spania era aranjat de autoritati imediat.

| IamJoKeR a răspuns:

Nu este normal ca fratele tau sa intretina relatii sexuale cu o fata de 13 ani, este prea frageda, prea mica, art rebui sa astepte pana face si ea 18 ani ca daca afla parintii fetei si vor depune plangere la politie, s-ar putea sa ii aruci chiftele cu prastia printre gratii

| Cozma_Marius_1997 explică:

Păi si fratele meu fata implineste 14 ani luna viitoare daca fata se bate in pumni ca nu se lasă de el ca il iubeste ea a vrut tot atunci tot nu se intampla nimic

| suntserios a răspuns (pentru Cozma_Marius_1997):

Poate sa stea și în cap și în 2 degete. Cuvântul ei nu înseamnă nimic pana după 15 ani.