| Cenume69 a întrebat:

Salut,dacă iubita mea a împlinit 15 ani, eu am 18 și am întreținut relații sexuale,părinții ei vor sa meargă la politie, ce e de făcut? O sa pățesc ceva?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca diferenta de varsta intre voi este mai mare de 3 ani, chiar si cu o zi, ai savarsit infractiunea de act sexual cu un minor si vei fi pedepsit penal, conform Codului penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(6) Faptele prevăzute la alin. (1) şi (2), precum şi la alin. (4) lit. e) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."

| dullcat a răspuns:

Da, o sa patesti.Cauta-ti fete de varsta apropiata daca nu vrei belele si vezi-ti de ale tale, fiindca nicio fata de 15 ani nu este inca pregatita pentru sex.Chiar nu ai asa putina rusine sau constiinta, dincolo de satisfacerea propriilor placeri?

| Hyperion7 a răspuns:

Cam o să pățești.

| Cenume69 explică (pentru Hyperion7):

Ce anume mai exact?, dar dacă recunoaște ca ea a vrut?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Cenume69):

Pai daca recunoaște, s-ar putea sa scapi, dupa cum o scris și Ioandelasal, citez"Faptele prevăzute la alin. (1) şi (2), precum şi la alin. (4) lit. e) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."