| Asd1231 a întrebat:

Am luat anticomceptionale fara sa fiu în perioada de ciclu, într-o zi oarecare, de joi... după 5 zile, mai exact marți, soțul meu a ejaculat în mine...am continuat sa iau pastilele în fiecare zi la aceeași ora...Dar nu am respectat cele 7 zile înainte de contactul sexual neprotejat. Exista vreo șansă să fiu gravida?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Neluandu-le din prima zi a menstruatiei, in prima luna nu esti deloc protejata, deci contactul sexual a fost unul neprotejat. Administrarea in continuare a anticonceptionalelor nu intrerupe o eventuala sarcina, ci doar poate induce hermafroditism dacase instaleaza o sarcina cu fat de sex masculin.
Prin urmare, riscul de sarcina nu este deloc influentat de anticonceptionale, el este influentat numai de ziua ciclului menstrual in care s-a desfasurat contactul sexual. Nu stiu cine ti-a recomandat sa iei anticonceptionale asa, dar as stii ca iti poti pierde si viata luandu-le aiurea. Ele sunt preparate hormonale, cu multe reactii adverse, acretrebuie luate cu mare grija, numai la indicatia ginecologului, numai sub supravegherea acestuia si numai asa cum iti spune el. Altfel, efectele pot fi dezastruoase, de la infertilitate, risc crescut de cancer, pana la moarte subita.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca prima pastila anticonceptionala (AC) a fost administrata dupa ce s-au terminat zilele de menstruatie, sau si mai rau, dupa trecerea primelor 5 zile a noului ciclu menstrual (dupa trecerea a 5 zile fata prima zi de menstruatie), exista o foarte mare posibilitate de a NU se instala protectia pana in momentul producerii ovulatiei, si drept urmare sa se poata produce o sarcina. In consecinta posibilitatea de a se forma o sarcina este foarte ridicata. Este curios si de neinteles faptul ca medicul ginecolog care ti-a prescris pastila AC nu a explicat pe intelesul tau cand si in ce mod se poate folosi metoda si in ce mod se administreaza pastilele pentru ca eficienta sa fie maxima. Din pacate posibilitatea de a fi ramas insarcinata exista si este chiar foarte ridicata. Multa sanatate!

| Nemessys a răspuns:

Dap. Sansele de a fi gravita sunt destul de mari.

| Asd1231 explică:

Și când as afla cel mai repede dacă s-a instalat sarcina sau nu? Sau când ar trebui sa am primele simptome?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Asd1231):

Un test de sarcina pe baza unei analize de sange prin care se determina existenta sau lipsa hormonului hCG, se efectueaza intr-un laborator de analize medicale si se poate face cel mai repede cu incepere din a 10-a zi de dupa intretinerea ultimul contact sexual neprotejat. Un test de sarcina pe baza de urina se poate efectua doar dupa trecerea a minim 21 de zile de la ovulatie sau de la ultimul sex intretinut, sau daca intarzierea pornirii menstruatiei depaseste 7 zile. Primul si de fapt si singurul simptom de sarcina posibil sa apara in aceasta perioada este reprezentat de lipsa menstruatiei. Alte simptome de sarcina posibile insa nu obligatorii, pot sa apara doar in momentul in care apare/se formeaza embrionul uman adica doar in momentul in care sarcina instalata in uter trece in saptamana a 7-a sau a 8-a de existenta. Simptomele pot sa difere foarte mult de la o femeie la alta acestea si din acest motiv nici nu pot fi enumerate si catalogate ca fiind universal valabile si sa apara in cazul tuturor femeilor. Multa sanatate!