| Sinceritate a întrebat:

Am luat anticonceptionale logest timp de o luna si urma sa fac pauza 7 zile, iar in a 2-a zi de pauza mi'a venit menstruatia(mi'a venit mai repede cu 6 zile),cand o sa incep sa iau iar anticonceptionalele, o sa le iau tot din a 8-a zi, chiar daca nu sunt la menstruatie?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da. Este absolut normal ce ti s-a intamplat. Intotdeauna primul ciclu pe contraceptive este mai scurt si menstra apare in zilelele de pauza. Urmatoarea folie se incepe in a opta zi de pauza, indiferent daca mai exista sangerare sau nu (de obicei mai exista o minima sangerare). De acum, fiecare menstruatie va aparea exact la 28 de zile de la anterioara.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Totul este ok, situaţia este NORMALĂ!
Prima menstruaţie vine mai DEVREME, la 23/24 de zile = 21 zile ( perioada în care ai luat tabletele ) + 2/3 zile de pauză ( menstra vine, în general, în a 2-a sau a 3-a zi de pauză ).

Aşa cum scrie şi în Prospect, următoarea folie/cutie se începe FIX în a 8-a zi de pauză ( indiferent dacă menstra s-a terminat sau nu )!

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_6299_31.03.06.pdf?anmPage=835&ID=16691

Toate cele bune.

| Alexandr a răspuns:

Da