| Andreeaa20 a întrebat:

Am luat anticonceptionale timp de 3 luni și îmi venea menstruatia la 25 de zile.
După care am renunțat la ele și menstruatia îmi vine tot la 25 de zile.
Vreau sa-mi reglez menstruatia și sa-mi vină la 28 de zile. Adică să mai întârzie.
Daca iau din nou anticoncepționale și le încep în a treia zi de menstruatie?
O să îmi întârzie?

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Iei anticoncepționale de 28 de zile atunci. ce faci tu e o prostie

| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar daca sangerarea menstruala iti pornea mereu in cea de a 25-a zi a ciclului menstrual, ciclul menstrual era REGLAT perfect sa aiba INTOTDEAUNA lungime de 28 de zile fiindca respectiva metoda de protectie prin pastile AC se desfasoara mereu dupa un program foarte precis/bine stabilit : 21 zile pastile AC active + 7 zile de pauza in care se produce sangerarea menstruala = ciclu menstrual REGLAT hormonal pe durata fixa de 28 zile.
Lungimea ciclului menstrual care este stabilizat prin intermediul pastilelor AC folosite, are INTOTDEAUNA lungimea fixa de 28 zile si in cazul in care PRIMA pastila AC de pe folie/blister este administrata in 1-a, a 3-a, sau a 5-a zi a sangerarii menstruale. Pot doar sa presupun ca explicatia formulata si oferita, va fi pe deplin... inteleasa.
Multa sanatate!