| Bun123 a întrebat:

Bună.iau anticoncepționale yaz și ciclul meu a devenit mai neregulat ..adică nu vine mai niciodată când încep pastilele albe ..Ideea e ca am avut menstruația dar după 10 zile mi-a venit iar menstruația (menționez ca după menstruație am avut contact sexual în cele 10 zile neprotejat ) ceea ce nu s-a mai întâmplat niciodată.și de obicei sânii după menstruație reveneau la normal (nu mai erau asa "grei") însă asta nu s-a mai întâmplat. Ceea ce a fost ciudat e ca ultima menstruație a ținut destul de mult, aproximativ 2 săptămâni dar în cantități puține. Acum ar trebui sa îmi vina din nou menstruația mai devreme sau mai târziu și ma gândesc ca as putea fi însărcinată? Dacă am luat anticoncepționalele cum trebuie. Stiu ca sunt șanse foarte mici sa se întâmple însă menstruația după 10 zile îmi da de gândit si faptul ca nu mi-a venit încă.
Nu vreau răspunsuri gen du-te la medic sau nu mai lua anticoncepționale.(am 22 de ani, fiecare face propriile alegeri și riscuri).

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la ginecolog pentru investigatii medicale, nevrutul tau sa mergi la medic te afecteaza numai pe tine, fiindca aici, pe acest site nu avem medici si nimeni de pe acest forum nu va stii ce probleme ginecologice, sau ce boli ori tumori ai tu in burta.
Dar ma rog, cand te vei satura de suferit, probabil vei merge si la medic.
Sanatate multa!

| Bun123 explică (pentru Violleta2022):

Menționez ca de câteva luni am fost la medic.și el mi-a recomandat aceste anticoncepționale..am făcut un control cu tot ce trebuie înainte. Nu am tumori, nu am nimic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bun123):

Yazz si Yasmin sunt anticonceptionale interzise pe 3 continente din lume: America, Canada si Australia, dupa ce au murit mii de femei din cauza lor.
Nu inteleg de ce Romania inca le prescrie medicul, de aceea ti-am recomandat sa mergi al giencolog cand apar modificari anomrlae de la ele, ca sa nu ti se intample ceva rau si tie.

| dullcat a răspuns:

Https://www.medicover.ro/......,650,n,286

Https://www.royalhospital.ro/......eptivelor/

Poti afla daca esti insarcinata facand un test de sarcina la 10-14 zile de la intarzierea menstruatiei.