| AndreeaBianca123456 a întrebat:

Am luat anticonceptionale timp de 5 luni si am spus sa ma opresc pentru ca eu fumez si nu aveam nevoie si de alte complicatii. Menstruatia mi a venit pe 8 iulie iar de atunci le am oprit, apoi dupa o saptamana de la menstruatie am avut 2 contacte sexuale dar nu a ejaculat in mine. Inca nu mi a venit menstruatia si ma ingrijorez, ma dor sanii destul de tare si burta si am observat ieri o pata rosie pe chilot, eram in sfarsit bucuroasa ca mi a venit dar apoi nu a mai curs nimic. E posibil sa imi intarzie luna aceasta? Precizez ca eu aveam menstruatia neregulata, imi venea o data la 2-3 luni, deci de aceea am inceput administrarea cu anticonceptionale. Sunt destul de ingrijorata totusi. Help mee

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cele 2 contacte sexuale au avut loc intro perioada destul de propice instalarii unei sarcini insa acest calcul nu mai este valabil si in cazul ciclurilor neregulate.De asemenea, in cazul in care nu a ejaculat in vagin teoretic este aproape imposibil sa se realizeze o sarcina.Semnele si durerile premenstruale mai mult ca sigur indica aparitia iminenta a menstruatiei.Multa sanatate.

| Sfatosul2012 a răspuns:

Chiar daca nu a ejaculat in tine asta nu inseamna ca nu poti fi insarcinata! Cel mai probabil ca nu esti dar pentru sanatatea ta mentala fa ti un test de sarcina! Si repeta l dupa inca o zi.