| Steluta444 a întrebat:

in ultima saptamana am pus doua intrebari asta fiind a treia pentru ca sunt foarte ingrijorata!
Cele doua intrebari anterioare sunt legate de menstruatie la fel si asta. In intrebarile anterioare va ziceam ca menstruatia mea trebuia sa-mi vina pe data de 14 decembrie acum suntem in data de 17 si practic mi-a intarziat.
Cam pe data de 11 decembrie pe hartia igienica dupa ce am folosit-o am vazut o pata rosie de sange era foarte foarte mica si in mod normal credeam ca mi-a venit menstruatia dar de fapt nu imi venise ci doar era pata aia si atat nimic nu mi-a mai curs ..In decursul acestor zile tot asteptasem sa imi vina dar inca nu mi-a venit
Ieri au inceput sa ma doara sanii dar mai mult ma dor in partea sfarcurilor nu in intregime, am si dureri de spate si in dimineata asta mi-au aparut si crampele usoare de burta. Va ziceam ca eu ma duc la nutritionist pentru a slabi iar ieri cand am fost slabisem un kilogram.Iar faptul ca slabisem un kilogram m-a facut sa cred ca probabil nu sunt insarcinata avand in vedere ca slabisem. Ultima mea menstruatie a fost pe data de 14 noiembrie iar de atunci am intretinut acte sexuale cu prietenul meu ..atat protejate cat si neprotejate dar tin sa mentionez ca nu a ejaculat in mine. Suntem impreuna de 2 ani si pe parcursul timpului am intretinut multe acte sexuale impreuna uneori chiar a ejaculat in prezervativ dar era in interiorul meu cand a ejaculat si totusi mi-a venit menstruatia. Iar acum nu a ejaculat in mine si tot mi-a inatrziat ..Este prima oara cand imi intarzie.
Va rog sa ma ajutati.
Intrebarile mele sunt :
De ce imi intarzie?
O sa imi vina menstruatia dupa simptomele descrise?
Sunt insarcinata?
Sper sa cititi tot si va tog sa ma ajutati cu parerile voastre multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intr-un raspuns dat anterior am presupus ca cel mai probabil ciclul tau menstrual este unul de tip NEREGULAT si din acest motiv nu poate fi calculat sau determinat exact/precis data de incepere a urmatoarei menstruatii. Se pare ca exact acelasi lucru se intampla si in acest moment. Actuala pornire mai tarzie a menstruatiei se datoreaza dereglarilor hormonale provocatede functionarea incorecta a glandelor endocrine, deci cel mai probabil NU se datoreaza existentei unei sarcini, fiindca este destul de putin posibile ca asa ceva sa existe in conditiile descrise. Durerile aparute la nivelul sanilor precum si disconfortul generalizat probabil reprezinta de fapt simptomele premenstruale si in aceste conditii in zilele urmatoare pornirea menstruatiei devine posibila. Este adevarat ca nu se poate elimina complet posibilitatea de a exista o sarcina, insa probabilitatea de a fi insarcinata este destul de mica dar nu si imposibila. Riscul de a se naste sau nu o sarcina in cazul in care sunt intretinute contacte sexuale neprotejate in cazul ciclului neregulat in primul rand depinde de experienta si capacitatea iubitului tau de a-si retine perfect ejacularea. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu faci niste confuzii in legatura cu protectia. Cea mai buna protectie este realizata cand folositi prezervativ si el ejaculeaza in vagin si intrerupe penetrarea dupa terminarea ejacularii. Daca poarta prezervativ dar intrerupe penetrarea inainte ejacularii (mai ales daca o face in graba), riscul de sarcina este mai mare si protectia mai proasta, fiind o posibilitate serioasa de a ramane insarcinata daca folositi aceasta metoda.
Daca aveti contacte sexuale neprotejate fara ejaculare, aceasta nu este o metoda de protectie, ci doar de reducere relativa a riscului de sarcina. Folosind aceasta metoda, este normal si de asteptat sa obtineti o sarcina in cam 2 ani, daca sunteti amandoi sanatosi si fertili. Faptul ca nu ejaculeaza in vagin ofera o protectie redusa, mult mult mai proasta decat in cazul unui act sexual cu ejaculare in vagin dar protejat de prezervativ.
Faptul ca ai slabit ar putea fi un semn in favoarea sarcinii (majoritatea femeilor slabesc in primele 6-10 saptamani de sarcina 1-2 kilograme). dar nu este un semn clar, este ceva nespecific, mai ales ca daca ai tinut dieta, slabirea poate fi data de dieta (caz in care sarcina nu ar influenta in nici un fel).
Nu stim de ce iti intarzie. Dat fiind ca ai avut contacte sexuale neprotejate, cea mai probabil cauza este sarcina. dar nu e obligatoriu sa fii insarcinata. Sangerarea minima descrisa poate fi una de implantare a sarcinii, dar poate fi si semnul unei dereglari hormonale. Durerile de sani pot fi parte a unui sindrom premenstrual, dar si parte a primelor semne de sarcina.
Deocamdata nu ai cum sa stii, e prea devreme. Considera ca esti insarcinata, pentru binele tau si al copilasului tau (adica nu te stresa, mananca sanatos renuntand la dieta, nu lua nici un medicament, nu sta in frig).
daca in urmatoarele 5 zile apare menstrautia, inseamna ca nu est insarcinata si, dupa terminarea sangerarii trebuie sa te vada ginecologul tau pentru a stabili cauza.
daca menstruatia nu apare, pe 22 decembrie fa un test de sarcina si apoi, daca este negativ, repeta-l pe 25 sau 26. Este posibil ca Mosul sa iti aduca un copilas dragalas anul asta.

| Steluta444 explică (pentru Brigaela):

Nu prea ar fi o bucurie un copilas dat fiind ca sunt minora. Dar totusi inca sper sa-mi apara luna asta. Daca mu atunci vom vedea ..Desi simptomele mele imi spun xa imi va veni menstruatia. Sper din tot sufletul sa nu fiu insarcinata.

| Brigaela a răspuns (pentru Steluta444):

Singurul motiv pentru sex neprotejat este faptul ca iti doresti un copil. Poate partenerul tau isi doreste mult un copil si asa ati ajuns sa faceti sex neprotejat. Altfel, cand metodele de contraceptie sunt atat de multe si de usor de folosit, este de neinteles de ce doi oameni ar face sex neprotejat desi nu isi doresc un copil.
O sa vezi daca esti sau nu insarcinata, ai doar rabdare.