| bibishor a întrebat:

Am luat escapelle la inceputul lunii decembrie, cam la 28 de ore dupa contactul sexual...menstruatia mi-a venit normal pana in februarie, iar in martie mi-a intarziat 5 zile... e posibil sa fiu insarcinata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In niciun caz nu esti insarcinata daca contactul sexual neprotejat s-a petrecut la inceputul lunii decembrie asa cum ai spus. Daca intarzie menstruatia nu e nimic grav, orice "ceas" se deregleaza la un moment dat deci si ciclul menstrual din 3-4 luni se decaleaza cu cateva zile. Sau poate ca ai fost stresata si din cauza aceasta ti-a intarziat. Totusi, un sfat, ca sa nu mai fi ingrijorata de-acum inainte folositi prezervativul!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu esti insarcinata. Oricum, ginecologul care ti-a recomandat escapelle si care te-a vazut de atunci incoace si-ar fi dat seama la una din consultatii ca esti insarcinata.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fă un test de sarcină și vezi rezultatul.
O instalare de sarcină te anunță prin lipsa menstrei după 7-10 zile de la presupusa dată a menstrei.
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
Atunci poți face un ecograf 4D și vezi care este realitatea de fapt. Poate fii și autosugestia.
Multă sănătate.
Pa, pa.

| dede16 a răspuns:

Poti sta linistita. O sarcina se poate detecta cu un test de sracina dupa o luna de la menstruatie, scrie chiar si pe test.Totusi poti sa iti faci si analize de sange si atunci poti afla, aceasta fiind cea mai sigura cale de a afla daca esti insarcinata sau nu.
Oricum ar trebui sa fii linistite.Imi amintesc ca prin 9 decembrie am fost si eu stresata tot asa si de atunci pap incontinuu iar menstruatia mi-a venit regulat si normal, nici mai mult, nici mai putin si am luat si vreo 3 teste.
Este totusi autosugestia si e logic sa iti vina sa mananci mai mult. Daca est in perioada de crestere, este normal ca un corp sa se dezvolte si mai devreme sau mai tarziu mancai mai mult sau mai putin datorita cresterii.
Nu ai de ce sa iti faci griji happy

| bibishor explică:

Pai am facut un test la cateva zile dupa prima menstruatie, a iesit negativ.Sunt cam stresata din cauza ca uneori am impresia ca mananc mai mult decat inainte, sau ca mi se misca ceva in burta... poate din cauza faptului ca mi-e teama sa nu fiu insarcinata

| bibishor explică:

Multumesc mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In niciun caz nu esti insarcinata daca contactul sexual neprotejat s-a petrecut la inceputul lunii decembrie asa cum ai spus. Daca intarzie menstruatia nu e nimic grav, orice "ceas" se deregleaza la un moment dat deci si ciclul menstrual din 3-4 luni se decaleaza cu cateva zile. Sau poate ca ai fost stresata si din cauza aceasta ti-a intarziat. Totusi, un sfat, ca sa nu mai fi ingrijorata de-acum inainte folositi prezervativul!