| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Am nevoie de o parere, daca ati trecut si voi prin asta, ce as putea face si etc. Menstruatia trebuia sa imi vina in urma cu 7 zile, pe 1 noiembrie, deci este in intarziere cu o săptămână. Dureri menstruale am, durerile de sani se numara si acestea, pare ca mi-ar veni intr-un scurt timp. Dar de 7 zile le am si totusi nu s-a întâmplat nimic. Ca o observatie, ciclul meu este neregulat, iar contactele sexuale au fost astfel:
14 iulie (cu o zi dupa perioada ovulatiei) am luat escapelle
23 august - la inceput fara prezervativ, apoi cu prezervativ
25 august - cu prezervativ
30 august - prima zi a menstruatiei fara prezervativ
5 octombrie- fara prezervativ cu ejaculare afara, insa in perioada 1-5 ar fi trebuit sa fiu la menstruatie.
Credeti ca pastila nu ar fi functionat? Toate ejacularile au fost facute afara, nici macar o picatura din sperma acestuia nu mi-a atins vaginul. Insa sunt destul de speriată. Ar trebui sa fac un test de sarcina, dar astept sa vina logodnicul in oras pentru a-l face cu el. Un ciclu neregulat poate intarzia intre 15-20 de zile maxim. Insa mie mi se pare prea mult.
O alta observatie ar mai fi faptul ca 5 zile inainte de 1 octombrie am luat calciu (calcidin) in fiecare zi, din cauza faptului ca imi scazuse tensiunea brusc. Poate o fi unul din motivele pentru care imi intarzie?
Adresez intrebarea in special doamnelor si domnisoarelor care au trecut prin asa ceva, care au un ciclu neregulat. Va intarziat vreodata atat de mult? Cel putin la mine este prima experiență de genul si pot spune ca este înfiorătoare.
Vreau raspunsuri serioase, nu batai de joc, insa orice raspuns ma poate ajuta. Va multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pe 1 noiembrie? Adica iti venea retroactiv?

| Cleopatra190 a răspuns (pentru darrio2007):

Octombrie, am gresit eu, imi cer scuze

| darrio2007 a răspuns (pentru Cleopatra190):

Nici o problema. Toti gresim.

| Violleta2022 a răspuns:

Uita de menstruatie, ca acum esti in perioada efectelor negative ale pastilei escapell, pentru o perioada de 6-12 luni!
Escapelle si alte pastile de a doua zi sunt niste bombe hormonale care iti fac ravagii in tot sistemul hromonla, ca atare ciclul menstrual este perturbat pe urmataorele 6-12 luni, la fel ca si ovulatia si perioada fertila.

Din cauza ca o alta pastila escapelle (sau o orice alta pastila avortiva) nu se mai poate lua decat 1 data in viata femeii, de acum inainte sexul se poate face numai cu PREZERVATIV, fiindca nu poti lua nici anticonceptionale, ca si alea sunt tot cu hormoni sinettici care iti distrug sanatatea.

Tu avand un ciclu de TIP NEREGULAT nici macar nu se poate vorbi de inatrziere aici, fiindca este un termen total neadecvat acestui tip de ciclu care prin natura lui vine ALEATOR.
Asadar, la acest tip de cilu se recomanda INTOTDEAUNA protectie la fiecare partida de sex! Recomand PREZERVATIVUL fiindca este singurul care nu are efecte secundare nici pentru tine si nici pentru barbat, apoi, nu musca, nu doare, nu strange sau sugruma, dar protejeaza in totalitate atat impotriva unei sarcini nedorite cat si impotriva bolilor cu transmitere sexuala.

| Cleopatra190 a răspuns (pentru Violleta2022):

Lunile trecute au fost intarzieri ft scurte ( de o zi-doua). Credeti ca si ovulatia mi s ar fi dereglat? As fi putut fi la ovulatie cand am facut sex neprotajat? Banuiesc ca aceasta este logica.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cleopatra190):

Categoric totul este dereglat!