| alexa23 a întrebat:

Am luat anticonceptionale yasmin timp de 4 luni. Am incheiat blisterul duminica seara iar marti (in perioada de pauza) am avut un contact sexual. Acum as vrea sa fac pauza pentru o luna. Stiu ca in cele 7 zile de pauza eram protejata, dar este valabil si daca dupa perioada de pauza nu incep un nou blister?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rosto, nu, nu are ovulatie in cele 7 zile de pauza. Nu are ovulatie niciodata atata timp cat ia pastile. Daca citesti raspunsul meu, i-am spus ca este protejata in zilele de pauza si nu mai este protejata din ziua in care ar fi trebuit sa inceapa noua folie si n-o mai incepe. Ovarul nu ovuleaza in toata perioada cat iei anticonceptionale, dar dupa ce nu mai iei, dupa sangerarea care imita menstruatia, el poate ovula multiplu.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu mai este valabil. In ziua in care nu ai luat prima pastila, nu esti protejata. Ba mai mult, vei avea risc mare de sarcina, fiindca ovarul scapat de sub inhibitia contraceptivelor poate ovula de mai multe ori.
Nu este recomandabila o pauza de o luna (nu stiu cine ti-a prescris-o). Face mai mult rau echilibrului hormonal. daca faci pauza, atunci ea trebuie sa fie de minim 3 luni.

| rosto a răspuns:

Da, este valabila. happy

| rosto a răspuns:

Pai si brigaela, atunci de ce zic medicii ca esti protejata si in cele 7 zile de pauza? ea practic este in cele 7 zile de pauza acum nu? ea in astea 7 zile are ovulatie?

| rosto a răspuns:

Ok, multumesc Brigaela. happy

| alexa23 explică:

Pai eu am avut contact sexual in perioada de pauza, la 2 zile dupa ce am terminat blisterul. Si luni ar trebui sa incep altul, dar nu as mai vrea pentru ca trebuie sa fac un tratament. Ma gandesc ca, avand in vedere ca spermatozoizii traiesc in tractusul genital femel 24-48 h, oricum pana luni cand ar trebui sa incep eu noul blister ei sunt morti de mult. Dar parca nu as vrea sa risc.

| alexa23 explică:

Vreau sa stiu daca nu e vreo problema pentru contactul din perioada de pauza, ca dupa aia sunt constienta ca nu mai sunt protejata.