| FriendsShow a întrebat:

Am mai multe probleme cu eset nod 32 antivirus 4 crying
1) La stare protectie imi spune mereu cand aprind pc: Nu s-a instalat ultima versiune de Windows Update.Pentru a actualiza sistemul de operare, faceti click aici. Ce trebuie sa fac?
2) La actualizare imi spune: Actualizarea bazei de semnaturi a esuat.Aici ce trebuie sa fac sa numai spuna asa?
3)Mereu cand aprind calculatorul sta vreau o jum de ora si dupa...imi apare ca mi-a aparut un virus si daca restartez pc acum.Si dau mereu nu.Trebuie sa dau da pentru a se restarta mereu.Adica oricum pc il sting si cand reaprind pc nu mai imi scrie la nr de atacuri blocate:0 si tot asa.Credeti ca daca nu ii dau atunci pe loc restart, virusul ramane mereu.Si sincer nu stiu de unde am virusi, pentru ca intru decat pe trasnitii si pe siteuri de sport gen sport.ro. Va rog ajutati-ma! Cum scap de a-mi spune mereu ca am virusi. Sper ca nu v-am plictisit, dar ma ingrijoreaza faptul acesta. Dau funda big grin

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui două detalii esenţiale pentru un răspuns bun, respectiv dacă OS şi programul antivirus sunt ori nu licenţiate.
Mi se pare că nu sunt şi de aceea îţi apar mereu acele atenţionări.
Dacă nu este licenţiat poţi să-l dezinstalezi şi îţi recomand să încerci cu 3 programe gratuite: antivirusul avast! 6 free (Avira 2011 free ori AVG 2011 free), Malwarebytes’ Anti-Malware şi un firewall dintre ZoneAlarm ori Comodo Firewall. Împreună sunt la fel de bune ca un program antivirus cu licenţă şi n-ai treabă cu activarea. Pe toate le poţi descărca de pe site-urile oficiale. Succes şi numai bine!