| anonim_4396 a întrebat:

Am mai pus intrebarea asta, dar am sa incerc si la alta categorie. Am nevoie de cineva care sa ma inteleaga.

Buna! Stiu ca o sa para stupid dar mi-am facut cont aici doar ca sa aflu mai multe pareri si sfaturi din partea mai multor oameni, pentru ca pentru prietenii mei a devenit deja un subiect plictisitor si enervant. (Si poate o sa sun ca un obsedat in continuare, dar nu vreau critici legate de asta, va rog)

Deci, ca sa incep. Prin octombrie-noiembrie stateam la coada la magazinul liceului si m-a atins cineva pe umar, m-am intors si am vazut ca era o fata, voia doar sa-mi dea banii ca observase ca-mi cazusera pe jos.I-am multumit si a zambit si dupa s-a intors la o prietena de a ei si pe moment n-am realizat, dar in timpul orei mi-am amintit de ea si mi s-a parut atat de frumoasa, superba de-a dreptul.

Am vorbit cu prieteni de pe la alte clase si am aflat la ce clasa e, cum o cheama, chiar si profilul de Facebook

Asta e ea: https://www.facebook.com/malinalexa

M-am gandit din start ca nu am sanse la ea mai ales din cauza felului in care arata, nu cred ca s-ar uita la oricine.

Ma rog, ma gandisem de multe ori sa-i dau cerere si incerc sa vorbesc cu ea, dar colega mea de banca e prietena cu o colega de clasa de a ei si mi-a zis sa o las balta ca ea vorbeste doar cu scriitori, jurnalisti si oameni din astia „importanti" cu mult peste varsta noastra si ca sigur nu si-ar pierde vremea cu mine.

Am mai vazut-o prin liceu o perioada dupa aceea, ma duceam intentionat in apropiere de clasa unde invata ea sperand ca o sa ma observe, dar niciodata nu am vazut-o uitandu-se inapoi la mine. Intre timp mai aflasem ca e pasionata de literatura si ca scrie si am facut rost de niste poezii de ale ei si sunt intr-adevar foarte frumoase si ma gandisem sa ii dau mesaj pe tema asta, dar probabil mi-ar fi multumit si atat, iar eu la literatura si comentat chiar sunt praf, deci nu as fi impresionat-o cine stie ce.

Apoi soarta a facut ca la noi la liceu sa vina un critic literar sa tina o conferinta in amfiteatru...si am intrat in acelasi timp si am prins locul de langa ea si am profitat de asta. Am intrebat-o unde vrea sa dea la facultate si mi-a zis ca la Litere in Cluj (eu voiam in Bucuresti la ASE, dar sincer daca as ajunge impreuna cu ea nu mi-ar pasa de orasul ales, voiam Bucuresti doar pentru ca era mult mai aproape). Pe parcursul conferintei nu am putut vorbi pentru ca a fost atenta in permanenta, nu s-a uitat nici macar o data la mine...dar era foarte frumos sa o privesc captivata de un subiect care o intereseaza.

I-am povestit colegei mele „marele pas" al „relatiei" noastre :)), scurta discutie de la conferinta...si 3 zile mai tarziu cand am adus vorba de ea mi-a zis ca a vorbit cu prietena ei de e in aceeasi clasa cu ea si ca ar fi cazul sa fiu realist si sa o las mai moale...ca oricum cica la facultate pe ea o asteapta acolo la Cluj un tip mai mare, Eduard, care e tot la Litere, cu care avusese o aventura sau ceva de genul in vara asta. Ce credeti ca am facut? I-am cautat prin aprecieri si l-am gasit pe tip si asta m-a demoralizat si mai tare, mai ales ca la fizic e exact opusul meu si daca e atrasa de el, de mine sigur nu ar fi.

Si, de curand, cand eram cu prietenii intr-un pub, adusese cineva vorba random de ea, ceva de genul ca dupa ce incepe scoala se opereaza si toti pareau sa o compatimeasca si am ramas socat, ma gandeam sa ii scriu ceva despre operatie si ca ii tin pumnii...dar ar putea foarte bine sa ma considere un ciudat pentru ca n-as avea de unde sa stiu...mai ales ca nu cred ca ma mai tine minte.

Doar ca am observat acum ca la ultima poza postata tipul ala nu i-a dat nimic si ii dadea ador la toate, asa ca m-am gandit ca poate s-au certat/despartit si nu mai au nicio treaba unul cu altul si ca poate ar fi sansa mea sa ii scriu, dar chiar nu stiu ce, daca aveti vreun sfat...

Niciodata nu mi-a mai picat atat de rau pe o fata si chiar nu vreau sa-mi scape printre degete...

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu renunti inainte sa actionezi.
Cum dumenzeu sa ai castig de cauza, daca nici macar nu ai curaj sa-i spui?
Iti anulezi sansele singur, pentru ca nici macar nu incerci.
Nu trebuie decat sa fi politicos si sa-i spui ca-ti place de ea, ca te gandesti la ea mult si ca ti-ar place sa fie prietena ta, daca si ea te place.

| Goete a răspuns:

Cat de mult ii respecti intimitatea...
Si oricine poate sa ii copieze intrebarea ta si sa i-o trimita, de exemplu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bla bla bla. Puteai scrie mai scurt si la subiect. Ai scris pe jumatate de pagina si te plictiseti citind. Stai linistit ca nu o sa-ti scape printre degete pentru ca nu e furnica.

| portocala69 a răspuns:

Zii ca o placi si aia e, daca te place ura daca nu boo
Nu mai dramatiza atat pentru o fata, mai exista milioane pe pamant, nu zic sa ti formezi deja o parere atata timp cat nu o cunosti personal, comportamentul ei si etc. Poate fi nesuferită sau de treaba. Zii ca o placi in fata si vezi cum reacționează. Data viitoare cand pui o intrebare nu mai face roman ci rezumat.