| Anna16172023252830 a întrebat:

Bună, sper ca am ales bine categoria. Știu ca ceea ce voi relata aici va fi prostesc, dar vreau sa văd și părerea altora, nu doar a mea, deci m-am decis sa scriu. Știu ca e tâmpit ceea ce scriu, dar sa trec la subiect. Am 16 ani și sunt o persoana introvertita și timida. Anul acesta m-am mutat la un alt liceu. La ambele am învățat foarte bine și m-am descurcat. Mie îmi place de un băiat, dar îmi este rușine sa îl întreb, fiindca nu am încredere în mine. Eu am presupus ca mă place, dar poate a fost o iluzie, deoarece nu pot sa analizez întotdeauna corect și am nevoie și de părerea celorlalți, pentru a elucida aceasta situație și vreau doar sa știu eu dacă mă place sau nu din "mesajele nonverbale". El mă privește de multe ori sau așa mi s-a părut mie. Intr-o zi am fost cu colega mea de bancă la chioșc. Când m-am întors în clasa el stătea lângă banca mea și se uita în caiet. Eu am încercat sa nu fiu surprinsa și am putut masca acest lucru. Am înaintat spre bancă și el mi-a spus ca scriu foarte frumos. Eu i-am spus "mulțumesc" și am zâmbit puțin. Odată mi-a cerut caietul de psihologie și i-am dat. A vrut sa vadă ceva ce nu a apucat sa scrie. Mi s-a părut ciudat că nu a cerut la altcineva, adică avea colege de bancă, dar poate doar pentru mine e ciudat. Intr-o pauza, înainte de ora de franceza, eu desenam și el stătea la calorifer. Am simțit ca cineva mă privește și atunci am ridicat privirea. Mă privea. Am mentinut contactul vizual câteva secunde, ~ 2-3 secunde și am plecat privirea. După un timp scurt, am ridicat din nou privirea și am văzut ca se uita cu coada ochiului. În luna decembrie... am prezentat niște proiecte și eram grupați im echipe. Când ei au prezentat proiectul lor el și prietena lui ( are o prietena din gradinita) se uitau la mine. Adică el s-a uitat prima data la mine, apoi la prietena lui, iar prietena lui la mine și au făcut așa de multe ori. Oricum nu îl cunosc bine, fiindcă clasă noastră e fragmentată în grupulețe, deci nu prea interacționăm. Eu am fost într-un grup, dar apoi am ieșit din el, fiindca ele erau prietene de anul trecut și nu am vrut să le deranjez prin prezenta mea. Vă rog sa nu mă criticați, știu că ceea ce am scris e prostesc. Îmi pare rău dacă am făcut greșeli gramaticale sau nu m-am exprimat inteligibil. Mulțumesc! happy

Răspuns Câştigător
| lovecats123 a răspuns:

Din felul in care imi povestesti as zice ca te place insa nu am de unde sa stiu cum au fost lucrurile defapt.Imi e teama ca nu cumva sa fie toate acestea in capul tau, fiindca il placi.Sti? Uneori cand ne place de cineva interpretam total diferit lucrurile, iar o simpla privire aruncata in gol se transforma pentru tine in ceva super romantic.Imi pare rau sa o zic dar se intampla asa ceva tuturor.

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hello!

In principiu esti destul de perspicace happy
Sunt baiat si pot spune clar ca nu ai gresit mare lucru pe acolo dar ai cateva greseli "fatale" ca sa le numim asawinking

O sa le iau pe rand.
Intai si intai niciun baiat nu se uita la tine daca ii faci scarba. Scuze pentru exprimare dar asa este.
Daca se uita la tine asa atunci poate ca nu te place dar la sigur te simpatizeaza.

Ti-a spus ca ai un scris frumos. Cine crezi ca face complimente "moca",doar de dragul de a face o persoana sa zambeasca?
Lucrurile de genul nu exista. laughing

Eu nu fac complimente decat daca imi place cu adevarat un anumit lucru.
Ai un scris frumos. Dupa ce ti-a vazut scrisul era si normal sa-ti ceara tie caietul...

Asta nu inseamna neaparat ca te place pentru ca si eu as fi facut acelasi lucru in locul sau... Baiatul a vazut ca ai un scris frumos,descifrabil deci este normal sa-ti ceara tie lectia. De ce sa ceara lectia altei fete daca el stie ca poate intelege bine scrisul tau?

Baiatul poate ca nu te place dar la sigur te simpatizeaza macar putin.
Chiar daca nu o arata clar s-ar putea sa aiba emotii la fel ca tine.

Vezi tu, baietii nu sunt numai muschi si minte, au si ei emotii deci exista sansa ca baiatul respectiv sa gandeasca exact ca tine
"O plac dar daca ma respinge? Daca ii spun cum o sa reactioneze... etc"

Daca te priveste in ochi atunci pastreaza contactul. Nu ai idee cat de naspa se simte daca incearca sa se uite in ochii tai si tu ii lasi in podea *din timiditate * ca si cum ti-ar face scarba sa te uiti la el.

Greselile tale mari ar fi :
Niciodata sa nu mai zici lucruri de genul acelora "ca esti timida" sau ca nu-ti place cum arati etc.

Problema ta este ca te gandesti mult prea mult la ceilalti. Gandeste-te la tine!
Trebuia sa stai alaturi de acele colege chiar daca ele erau prietene de anul trecut! Ar fi fost mai bine asa.

Parerea mea este ca acel baiat te simpatizeaza si a vorbit cu amica lui despre tine pentru ca ar fi vrut si el parerea cuiva, asa cum ai vrut si tu aici. Eu asa as fi facut in locul lui si asa cred ca a facut si el.

Sa nu faci tu primul pas!
Daca te place atunci o sa-l faca el. Zambeste, vorbeste cu el, pastreaza contactul vizual si fii tu insati!

Ai rabdare, totul o sa se rezolve de la sine.

Succes!

| Anna16172023252830 explică:

Îți acord ție Funda, fiindca cred ca este cel mai bun răspuns. Adică ai dreptate 100%. Scuze ca a trebuit sa citești o prostie ca și aceasta. Îmi este rușine că am postat-o

| Anna16172023252830 explică:

Mulțumesc! happy