| Amd55234 a întrebat:

Am mai vorbit despre asta aici, dar e cazul sa merg la medic, deci am fimoza, nu stiu ce grad dar nu este foarte grav, stau asa de cand ma stiu")) si intrebarea e, singura metoda e circumcizia (asa cred ca ii zice) sau există alte metode mai ^moderne ^ care sa nu necesite operație si cat ar costa toată treaba? Multumesc frumos! happy

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de gradul fimozei!
In primele 2 grade se rezolva cu masaj si ceva alifie.
Gradele mai avansate, se rezolva numai prin interventie medicala.
Inca nu te supara, dar te va supara curand. Citeste despre complicatiile fimozei.
Sa numai spune ca, sexul va fi imposibil de practicat, deci, "statul asa cum esti" este cea mai mare prostie pe care o poti face.
Ignorand o problema medicala, nu dispare si nici nu se vindeca de la sine, dimpotriva, se poate complica si poti ajunge in urgenta, cu inflametie sau cu probleme urinare/rinichi, fiind chiar in imposibilitatea sa mai poti urina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil penisul tau este afectat de o boala destul de frecvent intalnita, care este numita FIMOZA. In functie de cat de mare este suprafata decalotata (dezvelita, dezgolita) a glandului penian (capul penisului) aflat in starea normala/naturala, adica cea flasca, d.p.d.v. medical clasificarea afectiunii este prezentata si precizata in urmatorul tabel :
Clasificarea fimozei:
Fimoza Gradul I - preputul complet retractabil cu inel stenotic in teaca
Fimoza Gradul II - preput partial retractabil cu expunere partiala a glandului
Fimoza Gradul III - preput partial retractabil doar cu expunerea meatului
Fimoza Gradul IV - fara retractibilitate.
Informatiile complete si explicatiile necesare in legatura cu aceasta afectiune a penisului sunt prezentate in articolele :
https://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza
https://ro.wikipedia.org/wiki/Fimoz%C4%83
Te sfatuiesc sa citesti cu atentie raspunsul in intregime si pe urma sa tragi concluziile care sunt valabile in cazul tau :
https://www.tpu.ro/......-14-cm-nu/
Multa sanatate!

| Amd55234 explică (pentru corbulalbrosu):

Si dacă va trebui intervenție chirurgicală, ma intereseaza cam cât ar costa?