| AlexMaCheama a întrebat:

Salut, am si eu 16 ani si am afectiunea aia numita fimoza.
M-am gandit sa imi fac circumcizie da nu prea stiu cat de mult ar costa asta si vreau sa stiu care sunt alte metode posibile sa scap de ea.
1.Cat costa o operatie de circumcizie la stat?(nu stau intr-un oras mare)
2.Care sunt alte metode de a scapa de fimoza, cat costa si ce implica?
3.Cum as putea sa le zic parintilor ca am fimoza si ca as vrea sa ma tratez, sunt destul de "timid" cand vine vorba de subiectele de genul si in plus nu am nici cea mai stralucita relatie cu parintii mei?
As vrea sa raspundeti doar daca vreti sa ajutati, nu sa ma luati la mistohappy

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Citeste cu atentie urmatorul raspuns care a fost transmis unui baiat care avea penisul afectat de o fimoza minora de gradul 1 sau poate putin mai grava care se putea rezolva acasa prin metodele explicate.
In functie de cat de mare este suprafata decalotata (dezvelita, dezgolita) a glandului penian (capul penisului) aflat in starea sa normala/naturala : flasca, se face d.p.d.v. medical clasificarea afectiunii numite fimoza, asa cum este prezentat in urmatorul tabel :
Clasificarea fimozei:
Fimoza Gradul I - preputul complet retractabil cu inel stenotic in teaca
Fimoza Gradul II - preput partial retractabil cu expunere partiala a glandului
Fimoza Gradul III - preput partial retractabil doar cu expunerea meatului
Fimoza Gradul IV - fara retractibilitate.
Informatiile complete si explicatiile necesare in legatura cu aceasta afectiune a penisului sunt prezentate in articolele :
https://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza
https://ro.wikipedia.org/wiki/Fimoz%C4%83
Pe baza descrierii tale se poate aprecia ca in cazul tau, penisul este afectat intr-o foarte mica masura, probabil de o fimoza care este de gradul 1 sau situata intre gradul 1 si 2 si intr-un astfel de caz poate fi tratat acasa.
Exista 2 metode prin care se poate largi deschiderea preputiului. Intro situatie cum este cea descrisa de tine, poti practica acasa exercitii de largire a deschider preputului cu ajutorul a 2 degete si folosirea unor inele elastice, asa cum este prezentat in urmatorul film educational :
https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Fiindca dupa ce penisul intra in erectie si glandul penian (capul penisului) isi mareste volumul si din acest motiv reusesti sa-ti tragi preputiul peste gland (cap) cu o oarecare greutate, fiindca exista acel inel fibros stramt si lipsit de elasticitate la capatul extrem al preputiului. Deoarece in cazul tau afectiunea este abia perceptibila, minora si iti poti decalota glandul dar cu greutate, problema ta se poata rezolva acasa prin asa numitul procedeu Beauge, care consta in efectuarea unor decalotari repetate a penisului aflat in stare flasca sau semierecta, fiind o manopera oarecum similara cu masturbarea. In vederea inmuierii pielii preputiului si intinderii progresive a celulelor existente in acel asa numit "inelul fibros" al preputiului care limiteaza deschiderea acestuia, se recomanda sa fie folosit ca unguent cu ajutorul caruia sa se inmoaie celulele "inelului fibros" unul dintre urmatoarele produsele : BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Initial procedeul consta in ungerea pielii preputiului din zona glandului (capului) cu mult unguent si dupa ce alifia este absoarbita in intregime/mare parte de pielea care acopera glandul, se trece la intinderea preputiului cu 2 degete bagate sub ea, in toate directiile, cu multa forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii. Se executa acest tratament de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca niciuna din cele 2 metode prezentata nu ar da rezultate, asta ar insemna ca problema ta se poate rezolva doar chirurgical, chiar daca nu optezi pentru asa ceva. Interventia consta intr-o incizie care se realizeaza in cateva minute cu anesteziere locala, fara sa apara durere.
Spor la lucru si rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pretul/tariful operatiei de circumcizie, este foarte diferit fiindca depinde de renumele clinicii si de notorietatea medicului urolog care efectueaza operatia. Fiindca esti inca elev, medicul tau de familie iti poate da o scrisoare medicala adresata sectiei de Urologie a spitalului orasenesc/judetean si in acest caz tariful acestei operatii de circumcizie costa in jur de 500 -1000 de lei.
Clinicile particulare practica de obicei preturi mult mai mari.
Cat costa operatia de fimoza?
Costul interventiei nechirurgicale la copii este de 250 RON ( prin CAS ), iar costul interventiei chirurgicale incepe de la 1000 euro cu totul inclus.
https://www.cosmedica.ro/
Multa sanatate!

| AlexMaCheama explică (pentru corbulalbrosu):

Si care e diferenta intre interventia chirurgicala si cea nechirurgicala?

| AlexMaCheama explică (pentru corbulalbrosu):

Salut, reusesc sa imi decalotez penisul cu o oarecare greutate si putina durere(in stare flasca) si cand vreau sa il fac inapoi intampin o dificultate si imi e sa nu se ajunga la parafimoza

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AlexMaCheama):

Citeste cu atentie urmatorul raspuns care a fost transmis unui baiat care avea penisul afectat de o fimoza minora de gradul 1 sau poate putin mai grava care se putea rezolva acasa prin metodele explicate.
In functie de cat de mare este suprafata decalotata (dezvelita, dezgolita) a glandului penian (capul penisului) aflat in starea sa normala/naturala : flasca, se face d.p.d.v. medical clasificarea afectiunii numite fimoza, asa cum este prezentat in urmatorul tabel :
Clasificarea fimozei:
Fimoza Gradul I - preputul complet retractabil cu inel stenotic in teaca
Fimoza Gradul II - preput partial retractabil cu expunere partiala a glandului
Fimoza Gradul III - preput partial retractabil doar cu expunerea meatului
Fimoza Gradul IV - fara retractibilitate.
Informatiile complete si explicatiile necesare in legatura cu aceasta afectiune a penisului sunt prezentate in articolele :
https://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza
https://ro.wikipedia.org/wiki/Fimoz%C4%83
Pe baza descrierii tale se poate aprecia ca in cazul tau, penisul este afectat intr-o foarte mica masura, probabil de o fimoza care este de gradul 1 sau situata intre gradul 1 si 2 si intr-un astfel de caz poate fi tratat acasa.
Exista 2 metode prin care se poate largi deschiderea preputiului. Intro situatie cum este cea descrisa de tine, poti practica acasa exercitii de largire a deschider preputului cu ajutorul a 2 degete si folosirea unor inele elastice, asa cum este prezentat in urmatorul film educational :
https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Fiindca dupa ce penisul intra in erectie si glandul penian (capul penisului) isi mareste volumul si din acest motiv reusesti sa-ti tragi preputiul peste gland (cap) cu o oarecare greutate, fiindca exista acel inel fibros stramt si lipsit de elasticitate la capatul extrem al preputiului. Deoarece in cazul tau afectiunea este abia perceptibila, minora si iti poti decalota glandul dar cu greutate, problema ta se poata rezolva acasa prin asa numitul procedeu Beauge, care consta in efectuarea unor decalotari repetate a penisului aflat in stare flasca sau semierecta, fiind o manopera oarecum similara cu masturbarea. In vederea inmuierii pielii preputiului si intinderii progresive a celulelor existente in acel asa numit "inelul fibros" al preputiului care limiteaza deschiderea acestuia, se recomanda sa fie folosit ca unguent cu ajutorul caruia sa se inmoaie celulele "inelului fibros" unul dintre urmatoarele produsele : BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%) care se gaseste in orice farmacie. Initial procedeul consta in ungerea pielii preputiului din zona glandului (capului) cu mult unguent si dupa ce alifia este absoarbita in intregime/mare parte de pielea care acopera glandul, se trece la intinderea preputiului cu 2 degete bagate sub ea, in toate directiile, cu multa forta, pana la aparitia durerii, adica pana la limita suportabilitatii. Se executa acest tratament de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza. In caz de nevoie se reia tratamentul de mai multe ori. Daca niciuna din cele 2 metode prezentata nu ar da rezultate, asta ar insemna ca problema ta se poate rezolva doar chirurgical, chiar daca nu optezi pentru asa ceva. Interventia consta intr-o incizie care se realizeaza in cateva minute cu anesteziere locala, fara sa apara durere.
Spor la lucru si rabdare in cazul in care optezi pentru acest mod de rezolvare. Multa sanatate!

| RowseRj a răspuns:

Măi depinde. Fimoza te împiedică să faci anumite lucruri? Dacă nu, las-o așa. Dacă da, vorbește cu tatal tău într-un mod subtil.