| anamariatudosa a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor.In data de 12 a avut loc un act sexual neprotejat.A doua zi de dimineață s-a luat pastila Escapelle.Mentionez ca menstruatia normal trebuia sa apara pe data de 19. Dupa pastila nu au fost prezente simptomele adverse, dar niciun fel de sangerare.Acele sangerari dupa pastila de a doua zi sunt obligatorii? Au trecut 5 zile dupa utilizarea ei si nu s-a întâmplat nimic, suntem in data de 17 si nici menstruatia nu a aparut. Exista riscul unei sarcini? Dau funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca data de pornire a menstruatiei urma sa fie 19 Martie, data care a reiesit din calcule sau a fost stabilita/apreciata pe baza observatiilor anterioare, REZULTA ca in acest caz ziua in care a avut loc OVULATIA a fost in date de 5 Martie iar perioada fertila s-a situat in intervalul zilelor cuprinse intre 01.03.19- 06.03.19. Astfel ca in situatia in care daca avem in vedere si luam in considerare afirmatia ta ca menstruatia urmatoare ar fi urmat sa inceapa in data de 19.03.19, se poate concluziona ca ciclul tau menstrual este REGULAT si de asemenea ca are lungimea medie in jur de 28-30 de zile fiindca numai in astfel de situatii este posibil sa se poate stabili/prevede data la care urmeaza sa inceapa urmatoarea menstruatie. Pe baza acestui rationament, REZULTA/INSEAMNA ca actul sexual din ziua de 12 Martie a fost intretinut in cea de a 21-22-a zi a ciclului menstrual adica in plina perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului. In urma celui mai elementar calcul reiese ca OVULATIA a avut loc in data de 5 sau 6 Martie, astfel ca perioada fertila s-a suprapus peste intervalul 01.03.19 - 07.03.19 de unde reiese ca perioada fertila s-a terminat cu minim 6 sau 7 zile inainte de ziua de 12 Martie, cea in care a fost intretinut sexul amintit. Rezulta in mod foarte precis, clar, cert si sigur ca in urma sexului intretinut in data de 12 Martie, chiar si daca ar fi ajuns sperma in vagin, formarea sarcini in acel moment ar fi fost 100% IMPOSIBILA. Pe baza celor precizate, reiese ca pastila Escapelle a fost folosita absolut INUTIL dar si absolut IRESPONSABIL intr-un moment in care formarea sarcinii era 100% IMPOSIBILA. Din cauza lipsei de informare corecta sau dintr-o prostie stupida, pur si simplu ti-ai batut joc de organismul tau : inutil si iresponsabil si ai reusit sa-ti dereglezi ciclul menstrual pe o perioada destul de insemnata. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Zarzarica171999 a răspuns:

În aceeași situație sunt și eu. Nu este obligatorie sangerarea dupa pilula de a doua zi. Eu am luat pilula pe data de 4 martie. În 10 martie am avut acea sângerare. Trebuia sa vina ciclul în apropierea datei de 20 dar se pare ca nu va veni din cauza pilulei, ce sa facem, așteptăm și noi. O seara frumoasa.