| catalina123123 a întrebat:

Bună ziua! Am luat o pastilă Escapelle pentru contracepție și am luat-o corespunzător, chiar dups vreo 8-9 ore de la contactul sexual. Menționez că eu mai am probleme cu hormonii și uneori mi-a mai întârziat menstruația. Nu am avut simptome de la acea pastilă, doar un spotting de vreo 3 zile. Menstruația trebuia să apară acum vreo 10 zile, nu a apărut încă, dar am simptomele ei. Ar putea fi efectele adverse ale pastilei? S-a mai confruntat cineva cu asta? Mulțumesc!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Prelungirea ciclului menstrual de regula depaseste 7 zile fiindca cam pe atat timp (intre 5 si 7 zile) sunt inhibate si blocate din a functiona cele 2 ovare, pentru a nu exista posibilitatea sa poata fi eliberat OVULUL din OVAR.
1.) Ovulul ramane VIABIL adica ramane in starea in care poate fi fecundat de un spermatozoid de regula intre 6 si 12 ore, rar 16 ore si extrem de rar maxim 24 de ore. Dupa trecerea celor 16-24 de ore membrana oviulului devine impenetrabila si din acest motiv procesul de fecundatie nu se mai poate intampla/produce.

2.) Hormonii din pastila Escapele au rostul si rolul sa IMPIEDICE cele 2 OVARE sa poata sa produca si sa elibereze OVULUL un timp de circa 5-7 zile de la momentul administrarii pastilei si astfel OVULUL sa fie eliberat din OVAR numai dupa ce au murit toti spermatozoizii care ar putea exista in decursul celor 5-7 zile.

3.) De asemenea trebuie cunoscut faptul ca folosirea pastilei de a 2-a/sau a 5-a zi este ABSOLUT/100% INUTILA in cazul in care este administrata in foarte scurt timp dupa actul sexual (1-2 ore) dar administrarea pastilei contraceptive este efectiata chiar si la 1 (UN) singur minut dupa ce OVULATIA s-a produs, OVULUL fiind eliberat din OVAR, fiindca hormonii din continutul pastilei NU au absolut nicio eficienta/sau posibilitate sa poata impiedica/OPRI procesul de fecundare a OVULULUI deja existent/eliberat in trompa uterina.
In concluzie trebuie sa stii/sa intelegi ca pastila Escapelle este eficienta NUMAI in cazul in care este administrat chiar si cu 1 (UN) singur minut insa INAINTE de a se produce OVULATIA.
In plus, aproape sigur ciclul tau menstrual va fi dereglat mai mult sau mai putin in urmatoarele minim 3-4 luni. De asemenea este posibil ca si sangerarile menstruale sa se produca anormal si sa se desfasoare in mod atipic.
Fiindca au aparut si exista semnele care sunt de obicei specifice simptomelor premenstruale, se poate aprecia ca sangerarea menstruala se va produce in mod cert in urmatoarele cateva zile.
Multa sanatate!