| K4sZz a întrebat:

Am mare nevoie de un sfat. Am o relatie la distanta de 6 luni in vara urmeaza sa ma intalnesc pentru prima oara cu prietena mea.Nush ce sa fac eu o iubesc mult adica ne iubim foarte mult am trecut prin multe.am vorbit cu parinti ei ca nu aveau incredere in mine pana la urma i am convins ca sunt baiat cuminte ca nu vreau sa ii fac nimic fiicei lor si multe altele ( probleme medicale ) la care ea a plans si 2 3 zile ca nu ii raspundeam ca eram la spital nush.credeti ca o sa dureze relatia? Tin sa va spun ca nu putem sta fara sa vorbim macar o ora.In vara cand o sa ma intalnesc cu ea urmeaza sa ma intalnesc si cu parintii ei ca sa aiba si mai multa incredere in mine....Astept raspunsuri in special de la fete....Inca odata intrebarea este: Daca credeti ca o sa dureze relatia.Dau funda celui mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| AndyLavy a răspuns:

Cand ti-am citit primele randuri, m-am vazut pe mine, am fost in aceiasi situatie, insa eram destul de mica, 15 ani. Exact la fel s-a intamplat si la mine.In fine, eu zic sa nu te mai gandesti la asta, traieste clipa, si vedeti-va la vara, faceti in asa fel incat sa fie o vara de neuitat, indiferent de ce va urma, daca va tine sau nu.
De cele mai multe ori astfel de relatii nu tin, eu am simtit-o pe propria piele, insa si acum sunt implicata intr-una la distanta, insa lucrurile in prezent stau altfel
daca o iubesti, sau tii la ea, sau indiferent de ce sentimente aveti, investiti in ele, inarmati-va cu rabdare curaj, si multa incredere unul in cealalt si poate va merge, nu ai de unde sa stii.
Eu te sfatuiesc sa iti continui relatia, si sa ai incredere in ea, in tine si mai ales in persoana de langa tine. si sa comunicati mult, asta este cheia oricarei relatii, fie ea la distanta sau aproape, si pe viitor vedeti voi ce se mai intampla
Nu renunta la ea pe baza a ceea ce spun altii ca nu merge ca nu stiu ce, nimeni nu poate stii ce simtiti voi, si nimeni nu vede in viitor, asa ca incearca, indiferent de ce s-ar intampla, si eu zic, ca nu ai de ce sa regreti.
Si daca nu te superi, cati ani aveti?happy

| K4sZz explică (pentru AndyLavy):

Buna! Esti singura persoana de pana acum care ma intelege si nu ma critica. Si te apreciez. Avem 15 respectiv 16 ani....Noi ne iubim mult si vorbim foarte mult spre exemplu nu ne ajung 4000 de minute si 4000 de sms uri mai mult de 2 saptamani big grin trage si tu concluzie din asta Eu m as fi dus mult mai repede la ea dar sunt momentan plecat din tara si doar la vara pot ca na scoala asta Iti multumesc pentru raspuns este cel mai bun de pana acum :*

| AndyLavy a răspuns (pentru K4sZz):

Nu ai pentru ce, am trecut si eu prin asa ceva si stiu cum e, si ce simti in momentele respective.
Sunteti destul de mici, iar distanta ( dupa cum am citit mai sus ) nu este chiar atat de "imposibila", asta numai in cazul in care pe viitor 1- 2 ani, eu stiu, la facultate, probabil veti veni in acelasi oras, pentru ca o astfel de relatie oricat de puternica ar fi, nu dureaza la desfarsit, daca pe viitor nu aveti un plac de a sta impreuna.
Stiu cum e dragostea la varsta asta. Fiti maturi in luarea oricarei decizii si incercati sa nu visati si sa nu va faceti iluzii aiurea in legatura cu relatia voastra. fiti pe cat se poate de realisti, si poate chiar va continua si va tine mult timp de acum inainte.Asta depinde doar de voi.nu lasati pe nimeni sa intervina, si aveti grija unul de altul!

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

In general relatiile astea nu dureaza mult,eu nu cred in ele ca m-am ars de doua ori, dar poate tu vei fi norocos, daca voi va dati silinta ca relatia sa mearga, va iubiti si iveti incredere unul in altul, cine stie... poate ca va merge

| DNSK a răspuns:

Ai o relatie la distanta de 6 luni. lumina?! o luna stiu ca este si un soare. eu am avut la 600 de km si m-am descurcat. daca erau lumina era mai greu. vorbeste cu gagarin sau armstrong, vezi ce zic ei

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Relatia virtuala e una, iar cea reala e alta! ve doresc sa fie bine, dar de cele mai multe ori, desi simtiti iubire, la fata locului este cu totul altceva! depinde si ce varste aveti, ce distanta este...
nu te ghida dupa alte raspunsuri, fiecare are propria experienta! dar nu va puteti vedea mai repede? macar sa stiti cum sta treaba!

| K4sZz explică (pentru Bluebutterfly80):

Avem 15 respectiv 16 ani iar distanta este de aproximativ 300km eu acum nu pot sa ma duc la ea ca sunt plecat in franta dar in vara o sa fiu in Romania

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru K4sZz):

Hmmm, dificila situatie, nu stiu! dar, nu iti face prea mari sperante! sunteti prea tineri, oamenii se schimba, ochii care nu se vad se uita!

| marianvranceanul1 a răspuns:

Sa stii ca socoteala de acasa nu e ca cea din targ.E mai dificil sa va vedeti fata in fata.Cred ca va vi o eperienta pentru amandoi.O sa plangeti de fericire.Acum depinde.E orelatie virtuala care nu e ca una in realitate.

| Veleno1 a răspuns:

Nu ai cum sa spui ca iubesti pe cineva pe care nici macar nu l-ai vazut, e doar in mintea voastra de copii ce faceti dragoste virtuala laughing

| Gogoshica94 a răspuns:

Buai copii sa va iasa din cap ca va puteti iubii de la distanta fara sa va fi intalnit... Doamne ce lume nebuna, parintii vostri sunt inconstienti daca sunt de acord cu genul asta de relatii

| PuffyPuffulete a răspuns:

Daca va iubiti cu adevarat..nimic nu e imposibil..si eu cred ca intr-o relatie unde exista sinceritate dureaza. ceva

| xVouge a răspuns:

Nu prea dureaza..defapt, cine stie?!
Relatiile la distanta se bazeaza foarte mult pe incredere. Ai incredere in ea?
. daca ar venii o fata in viata ta si acea fata ar fi din oras cu tine ( si sa zicem ca te atrage, o placi) o vei respinge? Gandeste-te ca asta se poate intampla si in cazul ei. E frumos pana la un moment.

| Alexandra_Maria_Vlad_1995 a răspuns:

Ciao...uite si eu vb de ceva timp cu un baiat e var cu fostul meu prieten ai stiu sora, mama dar pe el nu doar din poze vbm ne facem planuri vrem amandoi sa fim impreuna dar parinti lui abia il lasa sa vb cu mine la tel crede ca se insoara pe la Alba el find dint-un loc aproape de Timisoara ar vrea sa fie ceva intre noi si eu la fel dar parinti nu cred ca-l vor lasa acum de 2 zile nu mi-a dat nici un semn de viata am incercat sa iau legatura cu el sa vad ce sa intalmplat si mea spus ca nu prea are rost ca vbm de atata timp si nu ne putem vedea ca nu-l lasa alui el trebuie sa vina luna asta in Alba la bunici si ziceam ca ne vedem atunci dar el mi-a dat bomba asta sa vbm doar ca amici ca no sa ne putem vedea ca are parinti prea dificili si crede ca nu-l va lasa sa vina macar odata pe luna sa ne vedem si apropo am trecut amandoi pe a 12. Mie ce sfat imi dati? Eu iti spun sa ti de relatie daca va iubiti asa prin telefon, internet si alte cai de comunicare ca poate intr-o zi cand veti fi mai mari o sa va mutati impreuna. As vrea si eu sa vb cu baiatu asta si sa fie cv dar nu stiu cum sa fac.Imi dati un sfat? Va multumesc!