| Mesmjkkk a întrebat:

Am menstruatie slab cantitativa de aproximativ 10 zile, slab cantitativa si mai maronie. Care este cauza exacta?
Funda.

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Pai, poate fi de la: stres, alimentatie etc. Cati ani ai? Ai fost plecata din localitate? Uneori si schimbarile astea pot afecta... sau ai probleme cu glandele endocrine sau boli de plamani? Daca iti vine normal, la timp, zic sa nu-ti faci probleme. Urmareste 2 - 3 luni sa vezi cum este, iar daca nu esti convinsa ca e OK, atunci mergi la medic. Numai bine!

| Mesmjkkk explică (pentru Caro34):

Am un ciclu menstrual neregulat.
Nu am nici un fel probleme.
Am fost racita aceasta luna dar nu am luat antibiotice.
Am facut un test de sarcina si a iesit negativ.
Dar imi faci griji pentru durata scurgerilor.

| Caro34 a răspuns (pentru Mesmjkkk):

Nu te ingrijora fiindca este de la raceala! Apoi mai este si neregulat si cantitatea mica, deci... Nu-ti fa probleme! Numai bine!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In astfel de situatii se poate presupune ca este vorba de asa numita disfunctie denumita menoragie. Sangerarile menstruale care incep la timp, insa sunt mai abundente ca de obicei, sau perioada scurgerilor menstruale se prelungesc peste cele 7 zile considerate ca fiind mormale d.p.d.v medical, dar in unele cazuri pot dura si mai mult chiar si pana la 2 saptamani. Menoragia poate aparea singura sau insotita de alte afectiuni precum este dismenoreea cand apar/exista si dureri menstruale intense. Printre cele mai obisnuite cauze care pot fi la originea unei menoragiei sunt dereglarile hormonale, endometrioza adica tesut endometrial dezvoltat in cantitate excesiv de mare, sau existenta unor fibroame sau polipii uterini pot provoca astfel de sangerari menstruale mai abundente sau care sa dureze un numar mult mai mare dezile decat cele considerate normale. Ar mai putea fi cauzata si de o boala inflamatorie pelvina. Menoragia nu indica neaparat prezenta si a unei alte afectiuni mai mult sau mai putin grave, insa este indicat sa fii consultata de un medic ginecolog. Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat