| Oriundeinlume a întrebat:

Am nevoie de ajutor...am făcut sex cu prietenul meu neprotejat pentru prima data, nu a ejaculat în mine și nici penetrarea nu a avut loc până la final...ciclul mi.a venit regulat pe dată de 7 și a durat 6 zile... după ciclu am dureri de burtă și sâni tari ce poate fi? am nevoie de ajutor

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acea penetrare nefinalizata in totalitate denumita "sex" in acceptiunea ta se pare ca s-a petrecut in perioada nefertila intruna din zilele chiar inainte de inceperea menstruatiei. Daca rationamentul este valabil se poate afirma fara a gresi ca in aceasta perioada a ciclului menstrual posibilitatea formarii unei sarcini teoretic este imposibila chiar si in cazul in care partenerul de sex ejaculeaza intentionat in vagin. Deoarece menstruatia (SI NU CICLUL care este cu totul altceva) s-a pornit la data normala si s-a desfasurat in mod similar cu cele anterioare in privinta timpului de sangerare, cantitate de menstra eliminata, culoarea acesteia, mirosul, fluxul zilnic, etc. se poate spune ca ceea ce trebui sa retii pentru a stii pe viitor se refera la faptul ca intotdeauna MENSTRUATIA reprezinta inceperea unui NOU ciclu menstrual. Prin MENSTRUATIE se elimina vechiul ENDOMETRU (constituit in ciclul anterior si imbatranit) devenit inutil in organism, astfel ca procesul menstrual reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului, deci nu s-a format o sarcina si aceasta nu s-a implantat in ENDOMETRU. Teoretic nu mai exista nici cel mai mic risc de a fi insarcinata.Simptomele descrise pot fi de natura medicala insa garantat nu au nicio legatura cu o ipotetica sarcina. Multa sanatate

5 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca ti-a venit ciclu, imposibil sa fi bortoasa

| Emilian65 a răspuns:

Daca dupa actul sexual ti-a venit ciclul menstrual, nu esti gravida. Durerile pe care le ai sunt ca urmare a transformarilor prin care trece organismul tau in urma primului act sexual.

| Jessica007 a răspuns:

Stai linistita, ca nu esti insarcinata daca nu a ejaculat in tine si nu a avut loc penetrarea pana la final.Sanii poate ti-au ramas tari ca ai fost pe ciclu recent, durerile de burta pot fi tot de la menstruatie.Singura chestie este sa nu fi eliminat el lichidul preejaculator pentru ca contine spermatozoizi.Asteapta 2 saptamani sa vezi cum te prezinti si daca sanii sunt tot la fel de tari, iti faci un test de sarcina si afli.Surecheck sau barza sunt cele mai bune teste.Cu urina de dimineata.Dar nu cred sa fii insarcinata.

| Aanderson a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine nu esti insarcinata. Te cheama cumva Maria?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Aanderson):

In cazul in care ciclul menstrual este REGULAT in aproximativ 2/3 din numarul de zile al ciclului respectiv se poate ejacula in vagin fara nicio posibilitate de a se forma o sarcina. Nu ar strica sa te interesezi mai bine in ceconditii se poate forma o noua forma de viata.