| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor.sad. funda.cum sa incep. mi-a intarziat 3 zile menstruatia. mereu am avut contact sexual protejat. nu s-a rupt prezervativul. stiu sigur. este vreo sansa sa fiu insarcinata? sad...

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Există multiple motive pentru care menstra poate întârzia.
Ori este vorba de o simplă dereglare hormonală, ori vorbim de o răceală sau chisturi ovariene.
În altă ordine de idei, dacă până acum ai avut menstruația neregulată, sau dacă ți s-a mai întâmplat să îți întârzie 2-3 zile, nu ai de ce să te îngrijorezi.
În privința sarcinii poți sta liniștită dacă spui că ești 100% sigură că prezervativul nu s-a rupt.
Dacă menstra întârzie să apară, mergi la medic ca să afli cauza și să ți se prescrie tratamentul necesar.
Pentru reglarea menstruației bea ceai de crețișoară.
Sănătate!

8 răspunsuri:
| Annellise a răspuns:

Draga looveep, nu cred ca este cazul sa te panichezi, avand in vedere ca esti sigura ca nu s-a rupt perzervativul si te-ai protejat mereu. Posibil sa iti itarzie din alte motive gen: esti prea stresata, ai schimbat mediul climatic, ai fost racita, sau multe altele. Insa daca iti mai intarazie vreo 3-4 zile (adica 6-7 zile) te sfatuiesc sa cumperi un test de sarcina, unde trebuie sa urinezi si sa vezi cate liniute apar. Cu toate ca daca nu a intrat nici un spermatozoid in vaginul tau, este cam greu sa ramai insarcinata... posibil sa iti vina ciclul mai curand decat de astepti. Multa bafta si incearca sa fii mereu responsabila! pup:*

| bLoNnNda a răspuns:

Daca ai folosit prez si esti sigura ca nu era spart sigur nu ai cum sa fiiwinking asa ca stai linistitahappy e posibil sa-ti intarzie si de la raceala. daca ai stat cu picioarele goale pe gresie sau dezbracata cand ai iesit afara.:* mai asteapta.AAA si daca vrei sa-ti vina mai repede bea un pahar de vin rosu inainte de culcare.laughing) la mine functioneazabig grin

| valy311 a răspuns:

Poii iubitul tau sea dat drumu in tinee? daca nu nu este nici un risc sa fii insarcinatabatting eyelashes

| TrollFace1234 a răspuns:

Nu sunt fata ca sa-ti spun cat mai multe detalii despre mentruatie dar este posibil ca prezervativul sa fii avut un orificiu in saculetul acela din varf si este posibil ca tu sa fii ramas gravida.mai este posibil sa.ti fii dereglat menstruatia luand niste medicamente cum ar fi algocalminul sau altele. daca ai greturi dureri de spate, pofta de mancare sau tia intarziat mentruatia este posibil sa fi ramas insarcinata.fa un test de sarcina si consulta un medic ginecolog! iti urez mult noroc si iti tin pumnii in continuare! papawinking happy

| fatafermecata a răspuns:

Nu e mare graba daca sa intirziat cu 3 zile, mai asteapta cel mult 2 zile si daca tot nu incepe, pare a fi o incepere de sarcina. Poate ai atins sperma si ai atins vaginul? fii sigura. Funda? :*:*

| VR26 a răspuns:

Hmm.sansele sun minime sa fii insarcinata daca prezervativul nu s-a rupt.fii sigura, totul este ok. dar pentru a te linisti, fa-ti un test de sarcina, vei fi mai linistita!

| ralluka23 a răspuns:

Daca ai folosit prezervativ, nu ai cum sa ramai.asa ca nu fii ingrijorata. poate fii vorba de o raceala.sau esti stresata cu ceva, e normal ca ciclul sa mai intarzie.dar poti sa mergi la un ginecolog sa scapi de teama asta.dar sunt sigura ca nu ai de ce sa te temi din moment ce te-ai protejat.pup.

| ralluka23 a răspuns:

Daca ai avut contact sexual protejat nu ai cum sa fii insarcinata. poate este vorba de o mica raceala sau esti stresata cu ceva.e normal sa mai intarzie menstruatia.ar fi bine sa te duci la un control ca sa fii sigura.eu nu cred ca esti insarcinata.si mie mi s-a intamplat de multe ori. dupa spusele tale nu este vorba de sarcina.pup.