| ely1991 a întrebat:

Am avut un contact sexual protejat dar la urma am observat ca prezervativul s-a rupt. A doua zi dimineata am luat Postinor 2 si totul a fost bine numai ca am mai avut un contact sexual protejat in seara urmatoare. acum astept sa imi vina menstruatia care mi-a intarziat o zi dar am avut acum vreo 3 zile niste scurgeri ciudate. oare ce se intampla cu mine? exista vreun risc sa fi ramas insarcinata?

7 răspunsuri:
| answer a răspuns:

Posibilitatea exista, dar e foarte mica! E normal sa ai acele scurgeri cand iei Postinor! Ai grija ca nu ai voie sa iei mai mult de doua ori pe an! Altfel risti sa te dereglezi hormonal si sa ajungi la alte probleme.

| Cătălina a răspuns:

Acele scurgeri pot fi unul din efectele secundare ale folosirii pastilei de a 2 a zi. Daca e asa, este perfect normal. Daca le-ai luat corect pe cele doua care alcatuiesc Postinorul, atunci sunt sanse aproape nule de sarcina. Daca el nu si-a facut efectul, atunci inseamna ca esti insarcinata, iar acele scurgeri ce le-ai avut sugereaza implantarea embrionului in uter, ceea ce inseamna, la fel, un simpton normal de inceput de sarcina. Asteapta, poate iti apare menstra, daca nu, fa un test de sarcina dupa 7 zile.

| liviu42 a răspuns:

Data viitoare sa isi puna 2, 3 prezervative sa nu le mai rupeti si daca nu te umezesti in p sa ei lubrefiant. Cum pana mea rupeti frate prezervativele, luati din acelea la mana a 2, vulcanizate.laughing

| Papusik a răspuns:

Nu, nu exista nici un risc sa fi ramas insarcinata fiindca ai luat pilula de a 2a a zi.
Iar cand a i luat acea pastila s-au produs niste dereglari hormonale, nu-i nimic daca nu ti-a venit inca menstruatia, iti va veni curand

| ciresicaSiatat a răspuns:

Nu,doar ca de la aceasta pastila apar cateva dereglari in organismul tau, stai linistita, nu esti insarcinata.

Răspuns utilizator avertizat
| YoYoLicious a răspuns:

Scurgerile sunt un efect secundar al pastilelor, iar faptul ca ti a intarziat menstruatia nu este chiar un lucru de speriat. Este ceva normal, deoarece pastila te-a dereglat hormonal. Nu vreau sa te sperii, dar sun fete carora nu le-a venit 3 luni menstruatia dupa ce au luat postinor. Si mie mi-a intarziat cateva zile, dar farmacista mi-a zis ca este un lucru normal. Mai asteapta cateva zile, iar apoi fa-ti un test. Riscuri sa ramai insarcinata exista intotdeauna, pastila nu este 100% sigura, insa eu zic ca nu ai motive sa te sperii.