| jhirem a întrebat:

Am nevoie de ajutor urgent. Acum cateva saptamani am avut ultimul contact sexual cu iubita mea. Mentionez ca a fost in prima zi de fertilitate dar a fost totul protejat. Acum ii intarzie de vreo 2 zile, insa au luat-o durerile menstruale si are si o secretie alba cum i se intampla mereu inainte de venirea ciclului. Simptome de sarcina nu a avut pana acum. Se poate sa fie insarcinata daca are simptome pentru menstruatie si nicidecum pentru vreo sarcina?

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Daca contactul a fost protejat si nu ati gresit nimic, nu are cum sa fie gravida. O intarziere de doua zile nu e un motiv de ingrijorare. Daca ii intarzie 12-15 zile ar fi bine sa mearga la un control, poate are o alta problema.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aţi folosit CORECT prezervativul şi l-aţi VERIFICAT după actul sexual ( să NU fie rupt ), atunci NU are cum să rămână însărcinată :)

Durerile de burtă/ovare/spate/cap/sâni pot reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-i vină menstruaţia!
http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sindromul-premenstrual_1047

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care sexul se face cu folosirea unui mijloc de protectie nu conteaza ziua sau perioada ciclului menstrual in care se intampla deoarece in acest caz nu patrunde lichid preejeculator sau sperma in vagindeci se exclude automat posibilitatea instalarii unei sarcini. Intarzierea se poate datora unei dereglari hormonale sau unor cauze medicale insa durerile menstruale prezente indica iminenta inceperii menstruatiei. Puteti sa va linistiti deoarece este exclusa posibilitatea unei sarcini in acest caz.

| LoveSleep a răspuns:

Ultimul?
Da ce, v-ați despărțit?
Ce rău îmi pare.

| Alcyon a răspuns:

Daca ati facut-o protejat, nu e insarcinata. Doua zile de intarziere sunt ceva normal. Abia de la 7 zile in sus, trebuie sa incepi sa-ti faci probleme.

| jhirem explică:

Ciclul i-a venit cu o intarziere de 3 zile. Totul e ok. Multumesc tuturor. Sanatate si toate cele bune.