| D1403 a întrebat:

Am nevoie de cateva pareri.
-.Ciclul meu de 5 luni incoace e cam asa: 23 zile, 42 zile, 32 zile, 17 zile, 31 zile.
-Ciclul tine in jur de 5-9 zile.
-Am luat 5 ani AC Karissa, de 1 an de zile in vara nu mai iau.
-Sufar de ovare micropolichiatice
-Exista si o rana pe col.
-Dupa spusele doamnei doctor ginecolog, s-ar putea sa fie luni in care am ovulatie de 2 ori sau sa o ratez.
In data de 10 aprilie, mi s-a terminat ciclu de 9 zile, in data de 11, 15, 16 am avut contact neprotejat cu ejaculare inauntru.
Poate fi vorba de o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ultimele 5 cicluri menstruale au fost extrem de dereglate :
-- in ciclul de 23 zile ovulatia s-a produs in ziua a 9-a,
-- in ciclul de 42 de zile ovulatia s-a produs in ziua a 29-a
-- in cel de 32 de zile ovulatia s-a produs in ziua a 19-a,
-- in cel de 17 de zile NU a existat ovulatie (ciclu anovulatoriu),
-- in cel de 31 de zile ovulatia s-a produs in ziua a 18-a,
se constata ca ovulatiile se produc cu totul imprevizibil (haotic) si din acest motiv este cu totul IMPOSIBIL ca in cazul unui ciclu menstrual atat de dereglat, cineva sa reuseasca sa prevada care va fi lungimea actualului ciclu ca numar de zile si nu se poate prevede nici data cand va avea loc OVULATIA si nu se pot stabili nici zilele peste care se suprapune PERIOADA FERTILA a ciclului inceput in data de 2 Aprilie.
Este imposibil de apreciat daca cele 3 acte sexuale intretinute in a : 10-a, 14-a si a 15-a zi au avut loc intr-o zi/perioada infertila sau fertila a actualului ciclu menstrual, fiindca trebuie sa avem in vedere faptul ca :
-- a fost un singur ciclu in care ovulatia a avut loc in a 9-a zi
-- una a fost anovulatorie,
-- iar in celelalte 3 cazuri OVULATIA s-a produs mult mai tarziu in a 18-a, a 19-a si 29-a zi fata de prima zi de menstruatie.
Daca doresti sa ramai insarcinata, in acel caz este indicat sa-ti cumperi 2 pachete de teste de fertilitate si ovulatie Barza 5+1
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
si sa efectuezi cate un test (din cele 12) din 2 in 2 zile pentru a reusi sa determini zilele in care apare perioada fertila si in acele zile sa intretii 2 acte sexuale la diferenta de 12 ore intre ele. Succes! Multa sanatate!