| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am avut primul meu contact sexual(neprotejat dar nu a ejaculat deloc inauntru, sunt sigura de asta) pe data de 26 martie 2021 iar pe 5 aprilie mi-a venit menstruația. Ma gandesc ca poate acest interval dintre ziua in care a avut loc contactul si ziua menstruației a fost scurt si de aceea a apărut, mi-e teama de o eventuala sarcina. Menstruația a decurs normal, ca in celelalte luni. Ciclul e neregulat insa. De cateva zile am dureri de spate, ovare, cap si ma simt obosita si uneori mi-e greata. Stiu ca e posibil sa imi induc starile din cauza ca am tendinte ipohondrice. Am 18 ani. Pareri?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar daca caracteristica principala a ciclului tau menstrual este aceea de a fi de tip neregulat si in cazul acestui ciclu menstrual exista perioada LUTEALA fixa care are mereu 13 zile si este situata dupa ultima zi fertila si prima zi a urmatoarei menstruatii. Aceasta perioada este numita si cea a INFERTILITATII BSOLUTE, adica sunt zilele in care este 100%/ABSOLUT IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si atunci cand sperma ajunge in vagin.
Fiindca sangerarea menstruala care a urmat si s-a desfasurat si manifestat in conditii similare/identice cu celelalte menstruatii anterioare, reiese ca in mod absolut sigur a fost IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina nedorita in conditiile mentionate.
Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa cunosti urmatoarele :
IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 10-11 ZILE
Este determinat stiintific si medical, in mod concret faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe menstruatia in cazul in care NU este fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, adica in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si... SE DESTRAMA. O parte a resturilor rezultate este resorbita de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA.
Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Si daca ai contact sexual neprotejat in ultima zi de menstruație, înseamnă ca nu esti in perioada fertila, nu?

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci in data de 26 martie eram in perioada luteala?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum 38 minute | Cattyddsk explică (pentru corbulalbrosu):
Deci in data de 26 martie eram in perioada luteala?
Fiindca perioada LUTEALA s-a suprapus peste intervalul zilelor cuprinse intre 23 Martie si 4 Aprilie. rezulta ca data de 26 Martie era situata in PERIOADA LUTEALA, adica cea a INFERTILITATII ABSOLUTE a ciclului menstrual anterior.

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu mai face sex fara a fi casatorita. Dumnezeu nu vrea sa traiesti permanent in neliniste si stres.Cel mai probabil acum nu esti insarcinata dar nu te lasa folosita pe viitor.

| ania a răspuns:

Nu mai face sex cu nimeni fara casatorie, acesta e planul Creatorului pentru a proteja femeile sa nu traiasca comtinuu in stresul unei posibile sarcini nedorite.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu vad nici un motiv de ingrijorarea, odata ce ciclul menstrual a venit, perfect normal.
Faptul ca ai un ciclu de tip neregulat, trebuie sa fie pentru tine un semn de ingrijorare si sa te inveti minte ca pe viitor, sa folosesti PREZERVATIV la absolut toate partidele de sex, pentru ca nu se poate estima, calcula sau aproxima nici o ovulatie sau perioada fertila.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia in 5 aprilie, inseamna ca actul sexual din 26 martie a avut loc in perioada nefertila.

| anonim_4396 explică (pentru Emilian65):

Cum o calculez aproximativ, avand un ciclu neregulat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum poți să începi prin a spune că ești sigură că nu a ejaculat în interior ca mai apoi peste 2 rânduri să întrebi de o sarcină. Logica este zero, sper că realizezi.

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!