| Mihaela1234578 a întrebat:

Buna,mi-a venit menstuatia pe data de 25 si am inceput tot atunci anticonceptionalele Karissa. Astazi am avut un contact neprotejat cu ejaculare inauntru. Sa iau in calcul o pastila de a 2a zi sau sansele sunt mici pentru o posibila sarcina?

13 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca prima pastila AC a fost administrara/folosita in decursul celor 24 de ore a PRIMEI ZILE de sangerare menstruala, in acel caz eficienta contraceptiva 100% totala s-a instalat in organism chiar din prima zi a noului ciclu menstrual. In acest caz in mod absolut sigur, activitatea celor 2 ovare este OPRITA/BLOCATA si devine cu totul IMPOSIBIL ca ovarele a mai poata sa creasca, sa dezvolte si sa maturizeze ovulul in timpul/si cadrul actualului ciclu menstrual. In concluzie este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar daca sperma este ejaculata in vagin in toate cele 28 de zile ale ciclului menstrual aflat in desfasurare.
Pastila AC (anticonceptionala) daca este folosita corect adica asa cum este specificat in prospectul insotitor, intotdeauna ofera PROTECTIE MAXIMA de peste 99, 9%
IGNORA raspunsurile absolut imbecile transmise de ceilalti.
Ii invit pe ceilalti cretinei retardati, care au transmis raspunsuri imbecile sa citeasca cu atentie indicatiile precizate in prospectul medicamentului de 60 de ani de cand a fost inventata pastila AC

Fragment extras din prospectul pastilelor AC
""Cand puteti incepe sa luati Pastila AC Belara?(sau oricare alta)

1.) Daca nu ati luat inainte niciun contraceptiv hormonal (in timpul ultimului ciclu menstrual) Luati primul comprimat de Belara in prima zi a urmatorului ciclu menstrual.
-- Contraceptia incepe din prima zi de administrare si se mentine in timpul pauzei de sapte zile.
2.) Daca a inceput deja menstruatia, luati primul comprimat in a doua - a cincea zi de menstruatie, indiferent daca sangerarea s-a oprit deja sau nu. Cu toate acestea, in acest caz trebuie sa utilizati masuri suplimentare de contraceptie mecanica in timpul primelor sapte zile de administrare (regula celor sapte zile).
Protectia contraceptiva totala va fi instalata incepand cu a 8-a zi
Multa sanatate!

| Marius22222222222 a răspuns:

Viitoare mami

| Mihaela1234578 explică (pentru Marius22222222222):

Ce incult.

| Marius22222222222 a răspuns (pentru Mihaela1234578):

Realist nu incult

| Mihaela1234578 explică (pentru Marius22222222222):

Crezi tu

| Marius22222222222 a răspuns (pentru Mihaela1234578):

Fii sincera.la varsta ta nu vrei copil

| MERRIA a răspuns (pentru Marius22222222222):

Adevarat, trebuia sa te protejezi, prea devreme sa incepi viata sexuala

| Mihaela1234578 explică (pentru MERRIA):

Ce **** mea prea devreme frate? La 21 de ani e devreme? voi ganditi?

| MERRIA a răspuns (pentru Mihaela1234578):

De unde sa stiu cati ani ai, e bine sa te protejezi dar nu cu anticonceptionale

| Marius22222222222 a răspuns (pentru MERRIA):

Eu?

| MERRIA a răspuns (pentru Marius22222222222):

Nu tu

| Mihaela1234578 explică (pentru MERRIA):

Pai atunci de ce oula mea spui ca "prea devreme sa ti incepi viata sexuala" wtf.
Si anticonceptionalele sunt o metoda contraceptiva foarte buna pentru comunismul tau si mentalitatea inapoiata

| MERRIA a răspuns (pentru Mihaela1234578):

Te ingrasi cu anticonceptionale, mai bine iei altceva