| eliza7943 a întrebat:

Am nevoie de niște sfaturi.
Buna TPU, pe data de 27 Iunie(când eram cel mai probabil in ziua fertilității) am avut un act sexual cu iubitul meu care a fost cu ejaculare in mine.
După 10 zile mi-am făcut un test de sarcina tip banda pe la ora 18-19 care a ieșit negativ.
Pe 11 Iulie trebuia sa îmi vina menstruația dar nu a venit, este posibil sa fiu însărcinată și sa nu fie testul atât de corect?
(nu este o problema dacă sunt însărcinată, nu vreau critici deoarece este viața mea și fac ceea ce cred ca este mai bine pentru mine -eu doar întreb niște lucuri pe care nu le știu și as vrea niște sfaturi- ).
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect este bineinteles ca DA. In situatia prezentata exista toate sansele de a se fi format o sarcina care sa fie deja instalata in uter si sa fii insarcinata. Bineinteles cu conditia ca perioada fertila si data ovulatiei sa fi fost corect determinata si actul sexual sa fi avut loc in ziua ovulatiei. Dar chiar si in situatia in care esti SIGUR insarcinata si in acel caz probabilitatea ca rezultatul testului de sarcina sa fie corect si anume POZITIV este inca foarte mic in ce-a de-a 10a zi. De obicei rezultatul testului de sarcina care este efectuat inainte de a trece minim 14 zile de la data actului sexual in urma caruia a juns sperma in vagin, este in proportie de peste 70-80% gresita, eronata incorecta, fiind de regula FALS NEGATIVA. Testul trebuie refacut din 2-3 in 2-3zile pana in cea de-a 22-a zi in cazul in care rezultatul continua sa fie in continuare NEGATIV. Trebuie sa stii ca DA, este posibila ca rezultatul testelor sa fie gresit, si cel 100% valid, valabil si corect sa fie rezultatul ce va fi obtinut in data de 18-19 Iulie. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Mai fa un test de sarcina acum ca poate l-ai facut prea repede.
Dar nu prea cred ca da testul gresi.

| HazelEyes77 a răspuns:

Pentru un rezultat corect/valid se recomanda ca testul de sarcina sa fie facut la 21 de zile de la actul sexual neprotejat. Tu l ai facut la doar 10 zile si e posibil ca rezultatul sa fii fost fals negativ. Acesta detecteaza prezenta hormonului beta hcg care se secreta numai atunci cand o femeie e insarcinata. Probabil valorile acestuia erau destul de scazute ca sa fie depistat de testul de sarcina. Repeta l peste 4-5 zile ca sa fii sigura. Actul sexual s-a consumat intr una din zilele de maxima fertilitate sau chiar la ovulatie deci sansele sa fii ramas gravida sunt destul de mari.

| Tipul0111 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa faci din nou testul de sarcina, am citit pe un site ca nici sa ramai insarcinata nu e asa usor, uneori ramai insarcinata din a 2-a sau a 3-a incercare. Depinde de organismul tau, poate ai avut noroc, dar cel mai bine refa testul de sarcina.

| cosmin_3538 a răspuns:

Nu prea sunt in domeniu, dar stiu doar ca testul ar trebui facut dimineata