| Gabriella24 a întrebat:

DAU FUNNDAA SI VOTURI! Deci stiu ca sunt ceva intrebari dar am nevoie de ajutor, va rog foarte mult puppy dog eyes. Din aceea data de cand am pus prima intrebare mi-a venit menstruatia de 3 ori respectiv [ 6 mai, 4 iunie, 9 iulie ] in august si septembrie nu mi-a venit x_x. Este cam imposibil sa fiu insarcinata deoarece pe 28 iunie am facut un test de sarcina [Sure Check] cu a 2 a urina de dimineata iar acesta a iesit total negativ iar asta ar venii cam dupa 71 de zile de la ziua de cand s-a intamplat respectiv [19.04.2012]. Nu credeti ca trebuia sa-mi arate daca este sau nu o sarcina in mod corect? [testul a fost facut super corect]. Si totusi 2 luni nu am avut menstruatie de fapt una si ceva... ce ziceti ar trebui sa ma duc la medic cu cine trebuie fiind sigura ca nu este o sarcina? :-s VA MULTUMESC INCA O DATA! REPET DAU FUNDA SI VOTURI! happy

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Noi am mai "discutat" despre acest subiect/situaţie, chiar şi prin mesaje private!

Testul din iunie este "NECONCLUDENT", deoarece NU l-ai făcut din PRIMA urină de dimineaţa ( şi FĂRĂ a urina peste noapte ) - aşa cum EXPLICAM la răspunsul pe care ţi l-am dat la întrebarea anterioară!

Deci, testul NU a fost făcut "super corect"!

Apoi, aşa cum explicam în acel răspuns, se fac 2 teste de sarcină ( preferabil de marcă diferită ) la interval de 3 zile între ele, pentru a se "confirma" unul pe altul!

Apoi, ar fi TREBUIT să mergi la GINECOLOG, nu să aştepţi 71 de zile...

Parcă ai mai luat şi ceva tablete anticoncepţionale, dacă bine îmi amintesc ( dar nu mai ştiu pentru ce ţi-au fost prescrise, ai avut chist ovarian? )!

Oricum, neapărat să MERGI urgent la medicul ginecolog pentru un consult, să CERI să-ţi facă o ecografie vaginală şi/sau una ovariană, pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine ( e posibil să fie vorba de chist ovarian sau ovar polichistic )!

La ginecolog POŢI merge şi SINGURĂ ( fără mama ), chiar dacă eşti minoră, DOAR să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare telefonică ( sau personal la ghişeul de Informaţii )!

| Mirunelu a răspuns:

Din iunie de cand ai facut tu testul ti-a mai venit odata menstruatia. Si daca contactul cu risc a fost pe 19.04. 2012 inseamna ca ai mai avut 3 menstruatii de atunci. Daca erai insarcinata apareau semne ale sarcinii si burtica pana acum si nici n-ai fi avut menstruatie (menstruatia in sarcina apare in cazuri mai rare si este diferita de cea normala). Nu esti insarcinata dar ar trebui totusi sa mergi la medic pentru ca nu este normal sa ai pauze asa lungi.

| Comandocip a răspuns:

Ai avut cumva ameteli te-a durut burta? ..sau ai simtit ca vr sa vomiti?