| AdelaAde7 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi in legatura cu un tip. Deci, sunt cu el de o luna iar atunci cand iesim undeva nu imi plateste niciodata nimic, nici macar sucul... El are venitul lui, stiu ca sta bine cu banii dar e foarte zgarcit! Nu am pretentia sa imi cumpere nu stiu ce dar am pretentia sa-mi plateasca biletul de la cinema, sau masa pe care o luam! Scrie clar si in codul bunelor maniere ca prestigiul masculin cere ca barbatul sa plateasxa fara comentarii consumatia fetei. Ce pot face? As vrea sa ma despart de el dar nu stiu cum sa-i spun.

10 răspunsuri:
| MyChemicalRomance a răspuns:

Acum depinde cine pe cine invita. Si nu este vorba ca avem idei invechite dar chiar e dragut ca un baiat macar, din bun simt, sa isi arate intentia de a platii consumatia. Eu zic sa discuti cu el. Adica pana la urma daca va despartiti nu pierzi prea mult daca el e asa un misogin. Sune-i in fata ce te deranjeaza

| anonim_4396 a răspuns (pentru MyChemicalRomance):

Ce treaba are faptul ca el nu plateste cu a fi misogin? Vad ca e la moda cuvantul asta la fete, dar ca de obicei e folosit aiurea.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Ii spui ca nu mai vrei sa continui relatia, very simple

| IustinaC a răspuns:

Cel mai simplu mod sa te desparti de el e sa vorbesti din ce in ce mai putin cu el, cand vrea sa iasa ii spui ca ai de invatat etc. Cat tine de el, m-as bucura daca ai avea curajul sa-i spui ca nu o sa ramana falit daca o sa-ti plateasca un suc sau daca o sa-ti cumpere o floare. Stiu ca poate nu esti destul de curajoasa dar cineva trebuie sa li-o spune in fata la asa tipuri de oameni.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca vreodata va veni momentul in care ar urma sa intretineti un act sexual sa-i aduci aminte ca in anumite situatii, orice se plateste. Sper sa ai curajul si puterea sa-i spui ca un iubit se comporta altfel si tu iti doresti un domn, un cavaler care sa te faca fericita din cand in cand oferindu-ti un cadou cat de mic, chiar daca cadoul se rezuma la un fir de floare si nu un zgarciob insensibil si anost.

| Oana92 a răspuns:

Dar de unde conceptia asta ca barbatul sa plateasca totul? In ziua de azi si femeile au venituri, isi pot plati singure un suc. Iar barbatii nu au copaci de bani in curte, trebuie sa munceasca pentru ei.

| AdelaAde7 explică (pentru Oana92):

Eu nu am propriul venit happy, am 17 ani... Daca tot ma scoate undeva cred ca ar fi frumos din partea lui sa plateasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdelaAde7):

" Scrie clar si in codul bunelor maniere ca prestigiul masculin cere ca barbatul sa plateasxa fara comentarii consumatia fetei." probabil inventata de o femeie laughing. Mereu am gandit " cine invita ala plateste ".

| sofisis a răspuns (pentru AdelaAde7):

Mmmm...depinde. Nu e normal si nici obligatoriu ca el sa iti plateasca consumatia.
In mod normal daca nu ai bani, nu iesi. Refuzi invitatia.
Acum, ca ar fi frumos sa iti plateasca din cand in cand sucul, da...e un gest cavaleresc. Dar nu toata lumea vede lucrruile asa. El totusi ar trebui sa realizeze ca tu stai cu mana intinsa la mami si tati pentru bani si ca daca vrea sa iasa cu tine., poate uneori tu nu ai bani.

Relatii sexuale aveti? Daca da, iar mi s-ar parea normal sa aiba mici atentii fata de tine, nu se te trateze...amical happy
Dar sincer nici nu mi se pare motiv de despartire si nu e normal sa crezi ca ti se cuvine sa ai pretentia sa iti plateasca el cand iesiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odata cu egalitatea intre sexe vine si egalitatea obligatiilor. Nu trebuie sa-ti plateasca nimic, nu e un gest cavaleresc, e un gest dintr-o epoca apusa. Tu vrei sa ai aceleasi drepturi ca si barbatii in timp ce te astepti sa-ti pastrezi si beneficiile sexului slab, ceea ce este o contradictie. Si oricum nu e indicat sa-ti plateasca nimic, cu cat iti va plati mai multe cu atat mai mult va avea pretentia ca are drepturi asupra ta si se va purta cu tine ca atare. Intr-o relatie stabila si serioasa nu se mai pune problema, poate plati oricine. In relatia voastra, asta daca o veti continua, e mai bine ca lucrurile sa stea asa, cel putin la inceput.