| I'mPerfect(a)! a întrebat:

Am nevoie de parerile voastre.Am o relatie de 2 ani de zile. El e mai mic cu 3 ani, in primul an de facultate la Buc.Ne intelegem super, indiferent de varsta pe care o avem.
El e un baiat educat si respectuos, dar de 2 saptamani, de cand a inceput cursurile a devenit un alt om.Nu il mai recunosc. E schimbat total fata de mine.Imi vorbeste in sictir, ca unei persoane pe care o uraste, nu il mai intrereseaza absolut deloc cand ma raneste, nu mai cauta sa ne impacam...total inversul care era.
Nu spun, si eu i-am facut unele faze. Dar el refuza total sa vorbim despre ceea ce se intampla intre noi, ce il deranjeaza. Spune ca eu dau vina pe el mereu, ca il bat la cap, ca nu vreau sa iasa cu gasca, ca ii reprosez mereu, etc. E total pe langa ceea ce ma acuza, eu vrand doar sa discutam, nu sa ne certam.
Imi era foarte teama ca o sa se schimbe, dar nu ma asteptam sa fie atat de drastic si rapid. Oricum, el e genul mai rebel tinut in "lesa" de mama, iar acum, cand s-a vazut singur...cu atat distractie in capitala...

Aseara am avut o cearta ingrozitoare doar pentru ca vroiam sa mai stea 5 min de vorba cu mine. El "nu, ca mi-e frig, racesc, maine am cursuri, nu ma intereseaza ce vrei tu, cursurile sunt mai importante, eu iti inchid". Pot sa zic ca mi-a cam picat fata. El nu ar fi zis ever asa ceva inainte. Avea un ton de parca nu scapa de un cersetor. I-am zis, dupa minute de cearta, ca poate are pe alta si a sp "zi-mi ce sa-ti spun ca sa scap de tine si sa inchid odata". I-am sp ca nu suport sa se comporte asa cu mine, stie ca nu sunt genul sa inghit rahaturi din astea, ca daca imi inchide in nas inseamna ca s-a terminat; el :" o sa trec peste decizia ta, faci ce vrei, nu ma intereseaza, vreau sa intru in camera". Si mi-a inchis desi inca sustine ca nu vrea sa ne despartim. Dupa 5 sec m-a sunat dar nu i-am rasp.Eram socata si umilita la maxim.

Daca era asa de la inceput, nu ma deranja, dar faptul ca mi-a promis ca nu se schimba fata de mine si. face asta...nu il recunosc.Stiu ca acolo are parte de multi prieteni noi, distractie la maxim si ca il distrag lucrurile astea... dar cat o sa mai dureze? Ai lui au divortat vara asta.

Mi-am pus in cap sa nu ii mai raspund deloc, si asa, nu mai stiu daca mai suntem impreuna, si n-am chef sa imi vorbeasca ca unei carpe.

Scuze ca a fost prea lung. Voi ce credeti?

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am o singura intrebare: ce era atat de important de trebuia sa mai stea cu tine 5 minute, desi a doua zi avea cursruri si trebuia sa se pregateasca? Adica sper ca nu-l tineai doar ca test sau din orgoliu, ci dintr-o problema serioasa, care nu suferea amanare. daca nu, inseamna ca ai gresit si i-ai declansat reactia asta urata si jignitoare. Daca este student in anul 1, e foarte foarte ocupat si are nevoie de sustinerea ta neconditionata. Poate te va neglija in timpul semestrului, poate te va suna o data pe luna, asta nu inseamna ca nu te iubeste, ci doar ca este foarte ocupat cu ceva extrem de important: scoala, care este intotdeauna pe primul loc. Asta, insa, nu ii permite sa-ti vorbeasca urat si sa te umileasca, cand situatia este serioasa si ai probleme grave (nu mofturi). Daca tu nu ai gresit deloc (adica daca il sustii, nu ii ceri timp suplimentar celui pe care ti-l ofera, nu ii faci mutre, istericale, il incurajezi sa se ocupe de scoala si accepti ca este foarte ocupat), atunci inseamna ca nu te respecta suficient. Daca tu nu faci suficiente sacrificii in relatie, inseamna ca nu il respecti tu suficient.

| I'mPerfect(a)! explică (pentru Brigaela):

E adevarat ca o faceam si din orgoliu, dar imi era si dor de atentia pe care mi-o dadea inainte; vroiam sa imi arate ca ii pasa cu adevarat.Si nu e atat de ocupat cum pretinde a fi.Sunt multe seri in care se culca dupa 1-2 a.m. si nu se gandeste ca are cursuri.Pur si simplu, orice opinie a mea il agaseaza.E ca un arici.Merit ce mi se intampla caci si eu i-am facut faze, inainte, de indiferenta, dar el e culmea acum.Cauta cearta din orice desi sustine ca nu vrea sa ne despartim si ca tine la mine.Crede ca mie nu imi mai pasa deloc de el...si nu stiu cum sa il abordez.Mersi.

| Brigaela a răspuns (pentru I'mPerfect(a)!):

Lasa-l mai moale. Macar 2-3 luni uita complet de orice orgolii aiurite, fii doar intelegatoare, rabdatoare, draguta, amabila. Nu meriti sa se poarte urat, dar nici nu ai dreptul sa-i faci program din orgoliu. la fiecare faza din asta pierzi enorm, fiindca ii demosntrezi ca esti egoista, ceea ce il stimuleaza sa fie egoist. Se gandeste: daca ea aseara a putut sa ma tina in frig din orgoliu, eu pot in seara asta sa o tratez urat. Si uite asa va distrugeti relatia. Pentru el este o perioada stresanta, o schimbare enorma si un moment esential al vietii lui. daca il vrei in continuare, lasa-l sa-si faca mendrele cateva luni, tu iubeste-l si poarta-te cat mai frumos, fara sa-i reprosezi sau sa-i scoti ochii. In cateva luni, daca va iubiti, lucrurile se vor remedia.

greece12
| greece12 a răspuns:

Da,decizia ta e corecta!
E influentat ingrozitor de ceea ce vede in jur.
O lume noua,colegi noi,obiceiuri noi,conceptii noi,mandria orgolioasa ca acum e student,toate astea i-au influentat puternic scara valorilor.
Ce era ieri important,azi nu mai este.
Ce iubea ieri,azi o considera drept slabiciune.
Ce respecta ieri,azi i se pare absurd.
Omul este complet debusolat si pana isi revine,daca isi revine,nu-l cauta.
Nu-ti risipi sentimentele si buna credinta cu o persoana care nu vrea sa mai vada ce e bine si ce e rau.
Plangi,descarca-te,vindeca-ti ranile si uita-l.
Daca se va trezi vreodata,o sa realizeze greseala lui,in momentul de fata tot ce avea de calitate in el,este adanc ingropat,atat de adanc incat nu stiu daca isi va mai reveni vreodata.
Stii bine ca viata fiecaruia e suma deciziilor pe care le ia.
Asa ca, ai grija sa ai o viata frumoasa.
Am incredere in tine, stiu ca poti.
Scoate-l din viata ta!

| catthshshshs a răspuns:

Parca e geaman cu fostul meu prieten cu care am terminat-o acum o luna jumate. Tot asa facea, super dragut si afectuos la inceput, dupa 1 an si 9 luni de relatie a inceput sa se schimbe, vicii, sictir, indiferenta.
Stii ce cred eu? Unii baieti nu stiu sa aprecieze o fata in adevaratul sens al cuvantului. Stiu ca iti este greu. Si eu m-am trezit intr-o situatie naspa. Vroiam sa discut cu el, el nimic. Ma tot amana. Pana in final mi-a zis ca nu mai avem ce vorbi. Mi-a cazut fata, draga mea.
Acum am cunoscut un baiat dragut si cu adevarat matur. Chiar tine la mine.
Sfatul meu pentru tine este, oricat de greu ti-ar fi, scoate-l din viata ta. Lasa-l cu viata lui si gandeste-te ca el pierde, nu tu. Apare el si baiatul ala care o sa te pretuiasca. Astfel de specimene nu merita bagate in seamawinking

| I'mPerfect(a)! explică (pentru catthshshshs):

Pana la urma l-am sunat eu, ca mie nu imi place sa stau in dubii.Ne-am mai certat dar parea mai spasit. Oricum, nu ii parea deloc rau cum m-a tratat.A ramas sa mai vorbim fata in fata.O sa-i mai dau o sansa pentru ca si eu i-am gresit inainte. Mersi tuturor pentru sfaturi.

| Yukari a răspuns:

Parerea mea este ca s-a vazut si baiatul la Bucuresti in capitala smecherii alea alea si acum si-a luat-o in cap si a uitat cine a fost alaturi de el in ultimii 2 ani.
Nici macar nu stiu daca merita sa-i mai raspunzi la telefon, dar un lucru stiu sigur, nu acum, dar mai tarziu o sa regrete tot ce a facut pentru ca o sa realizeze ca acolo la distractiile lui nu gaseste una ca tine care sa vrea o relatie serioasa.
Asteapta sa te sune si vorbeste cu el, vezi ce are de spus si daca simti ca ii pare rau iarta-l, dar daca nu se schimba sincer nu mai merita sa tragi de relatia asta, pentru ca din piatra seaca nu iese apa oricat ai incerca.

| Phutui a răspuns:

In situatii de genu, indiferent de ce am zice noi, tu oricum vei face cum vei dori si cum vei simti.
parerea mea proprie si personala? ori il trezesti la realitate ori il dai dracu!

| alexuta4you a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa iti gasesti altul cum ai spus si tu probail anturajul distactie sau poate a cunoscut o alta fata.Nu-i mai raspunde la telefon daca te iubeste si tine la tine va insista, te va cauta, va face tot posibilul sa va impacati iar daca nu lucrurile sunt clare nu are rost sa te umilesti sa il suporti vei gasi pe altcineva care sa te respecte si sa iti dea locul meritat. bafta

| adita32 a răspuns:

Ca ar trebui sa cauti pe altul.argumente--Prostul se simte in largul lui numai in turma: prostia celorlalti il stimuleaza

| I'mPerfect(a)! explică (pentru adita32):

Dar faza e ca nu e prost.Dar acum se comporta ca un smecheras de Bucuresti.

| adita32 a răspuns (pentru I'mPerfect(a)!):

Nu spune nimeni ca e prost.anturajul il poate transforma enorm.bug mafia

| roxi98 a răspuns:

Ar trebui sai mai raspunzi odata la tel sa vz ce are de zis...iar dupa aceea dac sa va purta tot asa mai bine va despartiti. dac chiar ar fi tinut la tine mult nu se purta asa. asa sunt baieti

| NoName_8511 a răspuns:

Spune-i.neext!winking

| CriisxDD a răspuns:

Cred ca ar trebui sa treci peste si sa iti dai seama ca el s-a schimbat probabil din cauza anturajului in care e si daca el se comporta asa cu tine al trebui sa il vezi ca pe un caine nu un om. Fundita