| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat competent, mai ales de la cei mai trecuti prin viata.

Mai am o luna pana la nunta si el a inceput sa se comporte ciudat, cam de vreo 2-3 luni. Bun, inteleg ca barbatii se sperie si se gandesc ca e gata viata lor, nu sunt ca noi fetele. De inseltat nu cred ca ma inseala, nici nu prea ar avea cum ca e mai mult la munca. Insa cand vine acasa (locuim deja impreuna), eu as vrea sa stea mai mult cu mine, sa vorbim ca mai demult, sa ma alinte mai mult. Mai nou, isi gaseste tot timpul ceva de facut, vrea sa iasa cu prietenii, viata sexuala e undeva la 0. Nu stiu ce sa mai fac, ma simt rau, aproape tot timpul sunt singura... Cand i-am reprosat ca nu petrece suficient timp cu mine, a spus ca vrea sa aiba viata lui! Eu ma simt ca o proasta, am facut sacrificii multe pentru el (chiar si in cariera) si nu i-am reprosat, am luptat sa am o relatie cu el, si acum simt ca numai eu mai iubesc... Ma doare sufletul! Sa fie de vina numai anxietatea legata de nunta sau spuneti-mi ce atitudine sa adopt.
Multumesc si scuze ca e cam lunga povestea si lista de plangeri dar efectiv nu am cu cine sa vorbesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Discuta cu el. Nu e normal. Oricat s-ar teme de nunta, anxietatea nu trebuie sa ii mascheze dragostea pentru tine.
In primul rand asigura-te ca are o viata a lui, fiindca intr-adevar orice om are nevoie. Chiar daca tu nu simti nevoia sa-ti petreci timp fara el, el o poate simti si e normal sa fie asa (o sa o simti si tu). Adica asigura-te ca are in fiecare zi macar o ora sau doua pentru el, in afara muncii si drumului spre casa si spre munca. Timp in care nu ii stai pe cap. Puteti sta in aceeasi camera, dar, de exemplu, tu sa inveti si el sa se uite la Tv sau sa stea pe net sau sa citeasca. Daca are acest timp in fiecare zi, atunci e cazul pentru o discutie. Dar nu reprosuri. daca incepi cum ai scris aici: ma simt ca o proasta, eu am sacrificat, numai eu iubesc, batalia e pierduta din start, nici nu are sens sa incerci.
Mai degraba fa-i ceva bun de mancare, imbraca-te frumos, asteapta-l zambitoare. Spune-i cat de mult il iubesti, ca stii ca te iubeste, dar ca simti nevoia unei mai mari apropieri. Nu-i spune ca sexul e zero, ca zero o sa fie multa vreme. Spune-i ca il doresti nebuneste, ca uneori de-abia te abtii sa nu il atingi, sa nu faci ceva foarte pervers si placut (gasesti tu ceva). Intreaba-l cum ar trebui sa-i semnalezi momentele in care il doresti salbatic fiindca simti ca acelea sunt momente unice. Asigura-l ca si tu ai viata ta, cariera ta, ca nu stai si plangi singura dupa atentie, dar ca prezenta lui te face mai fericita decat aceste elemente ale vietii tale si ca ai nevoie de el in viata ta.
Daca discutia nu duce la nimic bun, s-ar putea sa fie nevoie sa iei serios in considerare amanarea sau anularea nuntii. Totusi, iti spun ceva: nu lasa discutia sa alunece in cearta, lacrimi si reprosuri fiindca pierzi tot.

16 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Tu plângi, mie-mi vine să râd de neplăcut şi te simt când mă-njuri în gând...
Sincer? Mă bucur!
Ce e de făcut? Să crezi mai puţin că tot ce zboară se mănâncă!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dragă micadoctorita, dă tu dovadă de maturitatea necesară şi de educaţia necesară şi acceptă că din moment ce-ţi postezi problemele aici, ele devin instantaneu problema a 75113 oameni, câţi utilizatori are site-ul ăsta când scriu eu aceste rânduri.
Şi-n plus, cine e needucatul?! Eu că-ţi dau răspunsuri logice şi argumentate, sau tu că arunci doar cu jigniri la adresa mea şi când nu-ţi convine ceva raportezi abuziv răspunsul şi păstrezi doar justificările tale?
Asta e maturitatea ta? Sincer sunt surprins că nu mi-a dispărut răspunsul.
Poate e un pas înainte pentru tine...
Succes!
P. S.: Nu am dat, nu dau şi nu voi da vreodată stupid pe utilizator ci exclusiv pe răspuns şi pe toate răspunsurile care se termină cu "fundă?" şi derivatele ei.

| Zenithf a răspuns:

Cand iti mai spune odata asa ceva, intreaba-l daca este bine sa va casatoriti. Daca nu ia intrebarea asta in serios, daca nu vede ca te raneste indiferenta lui, atunci este timpul sa... nu mai faci sacrificii pentru relatia voastra. Imi pare rau, dar tipul pe care il vezi tu acum il vei avea toata viata. Cand tu vei fi cu burta la gura, el va fi cu prietenii, cand tu vei alapta copilul, el va fi cu prietenii, cand tu vei fi la sedinta cu parintii, el va fi cu prietenii, cand... intelegi? Nu este vorba ca nu veti avea si voi fiecare timpul vostru, dar intr-o relatie trebuie investit ceea ce el nu este dispus sa ofere. Oricat veti pierde daca amanati sau anulati nunta, ia decizia acum, sa nu duci o viata neiubita.
Domnul sa fie cu tine.

| Ирина19 a răspuns:

Trebuie sa vb cu el, sati explice personal de ce e asa, pentru ca mai aveti putin si treceti la o parte destul de serioasa din viata-casatoria-pentru asta e nevoie ca ambii parteneri sa simta ca se iubesc, sa fie mereu impreuna, sasi indeplineasca toate poftele si toate dorintele, sa existe o adevarata dragoste intre ei. Daca chestiile astea nu vor exista in relatia voastra cred ca nare rost sa va casatoriti.Succes!

| Cătălina a răspuns:

Buna. Dupa cum au mai zis si alti useri inaintea mea, este musai sa porti o discutie SINCERA cu el; dupa aceasta discutie vei putea deduce singura ce e de facut in situatia voastra. Intreaba-l ce il nemultumeste, ce ii lipseste, aminteste-i cate compromisuri ai facut ca sa ajungi sa traiesi in liniste si pace alaturi de el si nu in ultimul rand aminteste-i cat de important e pentru tine.
Numai tine in tine toate cate le ai pe suflet, incearca sa fii optimista si pozitiva. Gandeste`te ca daca el nu ar fi vrut sa se casatoreasca cu tine, te parasea demult. Mult succes.

| Damian a răspuns:

Nu exclude asa usor treaba cu inselatu, poate vrea sa se distreze cu femei, ca dupa aia numai cu tine o viata intreaga, se plictiseste, sau poate este doar de la stres

| lovenotsex a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, pentru ca se vede ca, chiar iti doresti viata langa el si il iubesti.Nu sunt competent si as fi lipsit de respect sa-mi dau cu parerea aici. Dar cum a zis.:*zAn@ vEvEritZa*: poarta o discutie serioasa si iti va da raspunsul si fa ce-ti zice inima, dar cu putina ratiune sa nu faci vreo greseala.Sa fi iubita si fericita...

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Mă scuzaţi dar daca de acum face lucruri de genul nu'mi imaginez ce va face dupa casătorie.Nu vă legaţi de cap cu cine nu trebuie ca apoi să aveţi de ce va plânge. V'aţi dat seama la timp, oricât de greu ar fi ori vorbiţi serios cu el ori p terminati

| DiamanteleSeSparg a răspuns:

Poarta o discutie seriosa cu el, intreaba-l ce il nemutumeste, pot fi multe motve pentru care se poarta asa, de exemplu poate fi si anxietatea legata de nunta, poate nu mai vrea sa se casatoareasca cu tine. oricum cel mai bun raspuns el ti-l va dawinking

| micurutza2005 a răspuns:

Eu am o experienta de 15ani de casatorie asa ca iti spun el si-a gasit alta mai interesanta decat tine (poate tu t-ai ingrasat sau nu te aranjezi suficient etc)s-a plictisit de fapt de tine de cand tot locuiti impreuna si-a dat seama ca nu mai vrea casatorie ci libertate, sau a intrat intr-un cerc de prieteni care il influenteaza ca e mai bine liber si singur etc.sau tu te-ai schimbat si il cicalesti de nu mai poate respira sau ceva nu e in regula eu zic sa purtati o discutie serioasa daca nici sex nici comunicare nici interes pentru tine nici nimic ce mai vrei? un om care urmeaza sa se casatoreasca e numai miere si dragoste cu femeia lui si invers nu prefera sa plece cu prietenii decat sa stea cu tine clar, e ceva neregula as zice sa renuntati la pasul de a face nunta cel putin pentru o vreme sa va separati si daca mai e dragoste pentru tine o sa vina el la tine, nu incepeti o casnicie plictisiti si cu tot felul de motive de la inceput pentru ca nu v-a merge aceasta casnicie asa poate va urma dupa casatorie si vreo cateva palme si un copil si uite viata ta cum se distruge, intre voi nu mai e atractie din partea lui mai ales si tu vrei sa te arunci orbeste in casatorie cu el crezand ca va fi mai bine mai tarziu, nu va fi numai mai rau iti spun eu stiu bine ce spun am motivele mele sa sustin asta, daca de la inceput nu e ok atunci nu mai urmeaza decat suferinta ta pana la un divort asa ca gandeste-te bine cu cine iti legi viata sa nu divortezi mai tarziu, nu e suficient sa il iubesti doar tu si dupa cum spui el de fapt nu cred ca te prea iubeste da poate i jena sa zica ca nu mai vrea casatoria asa ca pune piciorul in prag de acum si stati serios de vorba nu o sa fi nici prima nici ultima care anuleaza o nunta pana nu e prea tarziu pentru tine, gandeste-te bine nu e gluma e fericirea ta in joc happydaca mai e ceva sunt aici sa te ajut.

| aangelia a răspuns:

Daca deja e asa de pe acum, imagineaza ti cum o sa fie peste cateva luni, ani happy

| Fabolous a răspuns:

A, sper ca nu te-ai aruncat tare in ceea ce priveste maritisul. Daca tu simti ca nu merge, atunci nu te marita. Spune-i ca ai indoieli si discutati. Sfaturile de pe TPU crede-ma ca is useless in situatii de genu. Doar cu el vei gasi rezolvarea. Vezi ce face, cu cine umbla, care e "viata" lui. Nu fi naiva si nu scoate din calcule varianta cu inselatul. Si nu mai sacrifica cariera ta aiurea. Parerea mea e sa judeci totul la rece si sa lasi ce va zice lumea, sentimentele etc. Bafta

| thealchemist a răspuns:

Daca se apropie nunta cred ca e clar ce inseamna ca "vrea sa aiba viata lui".

| Andra_6228 a răspuns:

Vb cu el, clarificati situatia... daca locuiti impreuna stiti deja ce probleme aveti, ce va deranjeaza. Poate l ai suparat cu ceva. Oricum nu e normal sa se intample asa ceva inainte de nunta.In locul tau l-as ameninta daca nu clarifica situatia cu amanarea nuntii.Multa baftaa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@kongeriket chiar nu te intelg, ce-ti pasa de viata mea? Dai dovada de prostie, si nu mai am de gand sa ma cobor la nivelul tau. Doar un om needucat ca tine ar putea spune ca se bucura de raul altuia. Si apropo, nu vad sensul voturilor date de tine. Daca nu-ti convine persoana sau ceea ce spune respectiva persoana dai stupid, in fine prea putin imi pasa de tine, e dreptul tau... paaaa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur draga, cand spui ca te bucuri de raul altuia e o chestie asa... la ordinea zilei, ca si cum ti-as spune ca tin la tine! Las-o balta! Nu mai vreau sa aud de tine cat traiesc. Si nu am sters raspunsul ca sa vada si altii ce raspunsuri si declaratii de dragoste dai.