| Matei_Gaman_1998 a întrebat:

Am nevoie de un sfat.Imi place de o fata de la mine din clasa, aceeasi varsta (14 ani) si nu stiu ce sa fac, sa ii spun ca imi place de ea sau sa nu ii spun. Ea nu a mai avut pana acum prieten. Si eu nu sunt cine stie ce frumusete, mai ales ca am pistui. Ma puteti ajuta?

3 răspunsuri:
| Mihaelaa98 a răspuns:

Pai, eu zic sa ii spui ceea ce simti, poate si ea simte la fel.Vezi si tu cum se comporta cu tine.Nu conteaza unde ii spui ( poate fi pe mess, pe fb, prin sms ) ci conteaza cum ii spui. Incearca sa o iei incept, mai ales ca nu a avut prieten nu prea stie despre ce e vorba. Eu zic sa o inviti undeva in parc.Si ce daca ai pistrui? Mie una mi se par foarte draguti baietii cu pistrui.Si pentru o fata nu conteaza asa mult frumusetea, daca o iei incet si ii vorbesti frumos si o faci sa rada, se va indragostii 100%. STiu ce zic doar sunt fata, crede-ma! Fa-ti curaj, nu ai ce pierde. Succes!

| a răspuns:

Hey! In primul rand, faptul ca ai pistrui nu te injoseste cu nimicwinking. Unora li se par atragatori. Si mie, de exempluhee hee. Deci nu te exclude din acest motiv.
In al doilea rand, vin cu vorba despre pustoaica ta. Parerea mea este ca la scoala, sa o intrebi daca ar vrea sa stea cu tine in banca, iar daca e de acord ii ceri dirigintelui/dirigintei permisiunea de a te muta cu ea. De aici urmeaza sa va imprieteniti, sa deveniti prieteni adevarati, sa glumiti, sa radeti la o singura privire, sa incepeti sa tineti unul la altul, sa fie reciproc. Daca nu vrea, incerci cu frumosul sa te integrezi in gasca ei, si sa faci ceea ce le place fetelor sa primeasca: o gluma buna, o privire calda, multa atentie, afectiune privata, etc. Asa sigur o sa observe ca tu pui accent numai pe ea, si o sa isi faca curaj si ea, la randul ei, sa se bage in seama cu tinewinking.
Tot ce trebuie sa faci, pentru inceput, e sa o curtezi, asa cum face un 'cavaler', sa o aperi cand are nevoie, sa-i iei apararea chiar si atunci cand nu are dreptate, sa ii dai dreptate numai si numai ei, sa ii fi alaturi, sa fii umarul pe care se poate baza, sa ii fi un prieten adevarat love struck.
Nu e simplu sa faci pe cineva sa te placa/ iubeascahee hee. Este nevoie de timp si rabdarewinking. si iubire pura.
Apoi, dupa una, doua conversatii in particular ( un mess', un facebook, ceva), conersatii amuzante si pline de sinceritate, incepi sa-i mai spui, asa 'in gluma' un mic si simplu: 'te plac' sau un inocent: 'iubirice mica' sau ceva asemanator. Aceste vorbe, indiferent de baieti, le face pe fete sa fie mai atentewinking.
O sa gasesti dupa, tu singurel, un moment potrivit, intr-un loc rotrivit, in care o sa-i marturisesti ca o placi. Este posibil sa fie reciproc acest sentiment, este posibil sa nu.
Nu te ingrijora. Pana la acest moment ai mult de strabatut, iar mereu tu trebuie sa gandesti pozitiv love struck.
Daca intr-adevar 'relatia' a parcurs bine, si inca exista sentimente, ii poti spunewinking. Daca nu esti sigur, mai continua aceste conversatii, afla cat mai multe despre ea, cunoaste-o bine, bine de tot, si gandeste-te bine. Nimeni nu are voie sa suferewinking.
Sa vii inapoi cu vesti bune kiss. Si Craciun Fericit, tie, familiei tale, si colegei tale love struck kiss kiss!

| soricelulRulz a răspuns:

Sincer cred ca ar trebui sa ii spui, adica nu ai ce pierde....nu ai de unde sa stii poate si ea te place. Baftasmug