| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat.Prietenul meu (23 de ani) este foarte atasat de ai lui.A crescut in sanul familiei si maica-sa e super protectiva si atasata de el.Momentan stam la camin intr-un oras din apropiere pentru ca am inceput facultatea. Ceea ce ma deranjeaza pe mine si nu stiu cum sa abordez, este faptul ca il vad atata de doritor sa mearga acasa pe weekend de nu am mai vazut.El zice ca merge sa isi spele hainele si sa isi aduca mancare si na ai lui ii cumpara alimentele de acolo si el le aduce aici(probabil face asta si sa nu cheltuiasca din banii lui ).Eu inteleg ca nu are salariu si e greu dar nici eu nu am si tot fac pe dracu in patru sa raman pentru ca e altceva aici...el se duce in satucul ala ca sa ce? Sa stea pe calculator toata ziua si sa fie cocolosit la aproape24 de ani de mama.As vrea sa ii explic ca nu e ok dar nu stiu cum.Nu vreau sa creada ca vreau sa il indepartez de ea sau sa ma urasca.Ideea este ca mie un baiat de varsta lui mi se pare ca trebuie sa fie mai independent si rupt de mamica.Nu stiu...ma simt foarte aiurea si as vrea sa gasesc o metoda buna sa il fac sa realizeze ca nu e ok.
Eu in 2 luni termin facultatea si ma stabilesc aici.Frica mea cea mai mare este ca pe timp de vara (cand are vacanta) o sa se duca acasa la ai lui.Si nu mi se pare deloc normal sa fie asa intr-o relatie.Am mai intrebat amici ai lui si mi-au zis ca sigur va merge ca sa nu plateasca mult pe aici pentru ca el si la camin sta pe gratis.Nu stiu.Chiar nu stiu cum sa procedez, stiu ca poate ar trebui sa astept si sa discut atunci cu el sa nu fortez lucrurile dar imi este tare frica sa nu astept atata si sa fie degeaba.
Ps eu sunt mai mare cu un an ca el

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"un sfat.prietenul meu... atata de doritor sa mearga acasa"

fă-i "rost" de o prietenă sau lasă-l in pace

| Floridori a răspuns:

Nu vad o problema in a vrea sa petreaca timp si cu familia, indiferent de varsta. Oamenii nu sunt eterni si timpul este singura resursa pe care nu o mai putem recupera niciodata. Daca este atasat de familie, cel mai probabil vrea sa profite atat cat poate sa petreaca timp cu ai lui.In plus, daca asa poate economisi bani, mai ales ca el nu are venituri, mi se pare foarte bine.Ar fi mai bine daca si-ar gasi un job, dar daca nu se poate, macar se gandeste sa nu ii jupoaie pe ai lui de bani.
Eu cred ca aceste lucruri sunt calitati, dar daca tu le percepi ca fiind defecte, probabil este o problema de perspectiva.
Cat despre vara, poti discuta cu el si puteti incerca sa ajungeti la un compromis.Cateva zile cu ai lui, cateva cu tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este așa în unele cazuri. Eu însumi am pățit la fel. Când am primit serviciu în alt oraș la 24 de ani, căutam orice prilej să îmi petrec un weekend acasă cu fosta familie, care includea și mama mea. Am avut nevoie de cam 2 ani ca să mă înțărc de acest dor de mamă.
Nu ai ce să îi faci, așa va face.

| CristianaMaria a răspuns (pentru sadrian46):

Inteleg...doar ca eu termin acum si el mai are 2 ani de facultate.si imi este frica ca nu va vrea sa se mute cu mine.precis nu va lasa caminul si atunci nu stiu cum sa procedez sa fie bine

| CristianaMaria a răspuns (pentru Floridori):

Eu am frica de a nu il pierde...sau cel putin sunt geloasa pe afectiunea si legatura dintre el si ai lui pentru ca mi-as dori sa fie asa si cu mine.ideea este ca eu ma mut aici din vara iar el mai are 2 ani de facultate.frica mea este ca nu va vrea sa se mute cu mine si ca ne vom raci...eu inteleg si ca nu are bani dar macar sa vad ca isi doreste.eu nu i-as cere nici un ban daca ar sta cu mine decat na, minimul pe cheltuieli care s ar imparti la 2. dar dupa cum ziceam, el sta pe gratis la camin si e in buricul targului, aproape de facultate si tot.chiar nu stiu.as vrea sa fiu si eu importanta nu doare familia sau faptul ca nu da bani.sa faca minimul de efort sa vad ca vrea ceva

| Floridori a răspuns (pentru CristianaMaria):

Aaaa, deci este vorba si de putina gelozie. Oarecum este de inteles pentru ca nu toata lumea are o relatie familiala atat de buna, dar nu cred ca te-ai fi simtit mai bine daca ar fi avut o relatie proasta cu familia lui.Asta dovedeste ca omul tine la familie, e familist.E o calitate.
Cea mai buna metoda este comunicarea in ceea ce priveste temerile tale.Ii poti expune asta intr-o discutie serioasa si il poti intreba ce planuri are el in privinta relatiei voastre.Ii spui exact ce ne-ai spus noua si vezi cum raspunde. Poate ca temerile tale nu sunt fondate.Sau poate ca ai dreptate, astea sunt gandurile lui si atunci ii poti propune tu o alta varianta in care sa fiti amandoi multumiti.

| OanaDD a răspuns:

Fa-l sa isi doreasca sa stea cu tine. Sunt sigura ca stii ce preferinte are. Gateste ceva dragut, mergeti la plimbare impreuna, etc

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru CristianaMaria):

Dacă nu vrea să se mute cu tine, înseamnă că nu te vrea. Motiv de despărțire.

| tzionut a răspuns:

Draga o relatie care nu e bazata pe incredere, comunicare si respect nu rezista in timp. O zic si o voi tot zice pana intra bine in cap la toata lumea.
Discuta cu el si vezi ce planuri are, vezi daca planurile lui te includ, ajungeti la un numitor comun. Poate ca vara asta in loc de a merge la ai lui va ramane in oras ca sa castige un ban suplimentar (depinde de pandemie)
Ritmul cu care se maturizeaza depinde de el. Nu il poti forta sa se maturizeze mai mult decat este el dispus sa o faca.
Singurul lucru pe care il poti face e sa comunici cu el, sa ii expui viziunea ta asupra relatiei pe care o doresti alaturi de partener, si sa vezi daca si el isi doreste acelasi lucru. Daca da trageti impreuna in aceeasi directie, daca nu va despartiti amiabil si merge fiecare pe cararea lui.
Daca el nu este inca pregatit de o relatie orice ai face si oricat l-ai iubi nu il poti schimba daca el nu doreste acest lucru, insa comunica cu el, ai incredere in el ca ia cea mai buna decizie pentru el si respectai decizia oricare ar fi ea.
Cand iubesti doresti ca persoana iubita sa fie fericita, cu sau fara tine.
Sanatate.

| mgtow a răspuns:

Poti sa-i zici daca vrea la masa sa stea cu ea in sfarsit de saptamana nu are nimic daca trage la rude doar 1 viata are si cand e sa moara nu ii va parea rau pentru ca a fost frecvent pe la ei