| mardeamor a întrebat:

Am nevoie de un sfat urgent.de ceva timp ciclul imi vine neregulat cam la 3 saptamani apoi la 4 apoi iar la 3 vine aiurea insa nu asta e problema cea mare.de cateva luni mi-am inceput viata sexuala si niciodata nu m-am protejat dar a avut el grija si pana acum nu am avut probleme.luna aceasta mi-a venit pe 3 iar pe 16 am avut un contact neprotejat iar el si'a dat drumu in mine a fost o greseala insa vreau sa stiu daca exista riscul unei sarcini desi nu cred pentru ca simptome nu am decat ca ma dor sanii si sunt tari dar cred ca trebuie sa imi vina si de aceea. test am facut dupa 2 zile de la contact a iesit negativ insa a fost mult prea devreme ca le'am facut nu? dupa doar 2 zile. ce sa cred? simptome nu am si cred ca o sa imi vina desi ne dorim un bebe ar fi bine venit oricand.happyastept raspunsuri mersi

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Simptome este absolut imposibil sa ai mai devreme de 3-4 saptamani de la contactul sexual neprotejat. Testul la doua zile de la contact are posibilitatea zero absolut de a se pozitiva. Hormonul dozat de test incepe sa se secrete dupa cam 7 zile de la conceptie, la doua zile nivelul hormonului trebuie sa fie zero. La 7 zile de la contact, sansa unui test pozitiv este de 1% (adica din 100 de femei insarcinate, numai una va avea un test pozitiv). Ca sa poti sa te bazezi pe test trebuie sa-l faci la minim 21 de zile de la contact din prima urina de dimineata si la minim 24 ed zile din urina de peste zi.
Nu stiu daca puteti avea un bebe daca tu ai menstruatii neregulate. Nimic nu este insa imposibil. Oricum, daca nu e sarcina, trebuie sa te vada ginecologul.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După calcul meu erai chiar la ovulaţie.
Un test de sarcină poţi să faci azi, mâine care poate să-ţi confirme acest aspect.
Bea ceai de creţişoară, reglează menstra.
Sănătate.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Contactul tau neprotejat a avut loc exact in perioada cea mai fertila, adica intre ziua a 10 si a 20 a ciclului. Daca esti sanatoasa, ginecologic vorbind, sansele sa ai o sarcina sunt foarte mari! Testul trebuie sa-l faci cam la inceputul lunii viitoare. Daca nu folositi alte mijloace de protectie, macar ghidati-va dupa calendar, ca mamele noastre!
http://www.pravaliata.ro/ovulatie-fertilitate.htm

| Pacala a răspuns:

De ce nu iei tu pilule anticonceptionale, dupa o vizita la un medic ginecolog care sa ti le prescrie? De ce sa mergi la medic pentru asta: pentru ca pilulele anticonceptionale nu se iau "dupa ureche" sau "ca ii fac bine prietenei mele". De ce sa iei pilule: pentru ca apoi vei avea si menstruatia regulata, si nici nu te vei mai teme ca ai ramas insarcinata. happy

| Daniel_4881 a răspuns:

Sa stai linistita, is baiat dar maicamea e doctor, ai ciclu menstrual neregulat(la intervale diferite de timp deoarece esti la pubertate(cred))oricum numa de la 25-30 de ani in colo esti ciclu regulat, deci poti sta linistita si-o daca tine intre 4-5 zile atunci nu ai nimica eobisnuit[funda pls:*]

| daremyth a răspuns:

Nu va inteleg ai avut timp 72 de h pentru pastila de a 2 a zi. nu zic ca e o metoda de contraceptie e doar singura metoda pentru greseli de acest gen.sansele sa fi insarcinata sunt destul de mari fa-ti testul si consulta un ginecolog. poate asa o sa-ti si prescrie anticonceptionale sau ce alta metoda ai prefera tu. ai grija pe viitor o sarcina nedorita e cosmarul oricarei tinere!