| Caty12345 a întrebat:

Am nevoie urgenta de ajutor! Daca folosesc foliutele contraceptive in timpul unui act sexual, e posibila ejacularea in vagin fara risc de sarcina?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara risc nu e nicio ejaculare, iar foitele alea sunt o metoda destul de nesigura

| corbulalbrosu a răspuns:

Foliutele respective sunt comparabile cu ovulele Pharmatex ori ContraceptM sau cremele spermigene, care daca sunt folosite corect asigura un grad inalt de protectie de peste 90-95%. Insa pentru siguranta maxima cea mai recomandata metoda este Inelul vaginal, care este un inel din plastic transparent cu diametrul de 51mm care se plaseaza in vagin. Contine o combinatie de hormoni (estrogeni si progesteron) din care se elibereaza in mod continuu hormoni intro doza foarte mica fata de pastilele AC, care trec in sange direct prin mucoasa vaginala evitandu-se astfel transferul lor prin intermediul ficatului. Rolul acestei combinatii este de a crea conditii nefavorabile eliberarii ovului, fertilizarii lui sau penetrarii spermatozoizilor prin stratul de mucus cervical. Inelul este introdus o data pe luna si este lasat pe loc 3 saptamani. Se indeparteaza apoi 1 saptamana (in saptamana a patra). Menstruatia se va declansa la 1-2 zile dupa scoaterea lui. Dupa 7 zile se introduce un nou inel vaginal. Nu se reutilizeaza cel din luna precedenta. Reprezinta o metoda de contraceptie alternativa destul de usor de folosit si care daca este utilizata in mod corect, are cea mai mare eficienta dintre toate metodele (99, 7%). Dezavantajele principale sunt: disconfortul local (exista femei care simt prezenta lui in vagin), aparitia unor iritatii sau scurgeri vaginale si chiar menstruatii neregulate. Utilizarea inelului vaginal nu protejeaza impotriva bolilor cu transmitere sexuala. Inelul NuvaRing se poate cumpara din farmacii contra valorii de 48 de lei.

| Caty12345 explică:

Cand o sa trebuiasca sa folosesc aceste foliute, o sa fie cu o zi inainte menstruatie, daca ejaculeaza inauntru, tot acelasi risc exista?

| Caty12345 explică:

Dar bureteii contraceptivi? Sunt mai buni? Da-ti va rog un sfat bun si sigur, dintre foliute si buretei, si cum se procedeaza.