| AndreeaDeea39 a întrebat:

> Am nevoie urgenta de ajutor. Ofer funda garantat. Imi cade parul foarte mult adica bag mana in el si imi cad cate 5, 6 fire. M-am tuns in speranta ca am sa mai stopez caderea, dar nimic. Am folosit sampon de la gerovital anti-cadere, dar nici un rezultat. il folosesc de vreo luna. Mai adaug ca am doar 13 ani. M-am stresat foarte mult in ultima vreme ( 2 luni ). Imi cade parul cam de o luna si ceva. Deja mi s-a rarit in frunte.
Intrebarea mea : Vreau sa ma duc la doctorita de familie. Ce o sa imi faca? Imi da trimitere la dermatolog? Ce ma intreaba? Ce imi prescrie? Multumesc.
P.S ?

8 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Pot fi mai multe cauze: stres, oboseala, lipsa de zinc, produse de proasta calitate folosite pentru par, folosirea in exces a placii si a uscatorului de par sau faptul ca nu iti piepteni suficient de bine parul. Mergi la medicul de familie, stie cel mai bine ce recomandari sa iti dea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Da,din cauza stresului iti cade asa rau!
Impotriva caderii parului iti recomand sa incerci asta:
o lingura de gaz, o lingura rom, o sticluta de vitamina A(uleioasa), un galbenus de ou.Amesteci bine, aplici pe parul spalat, incepand de la radacina spre varfuri.Lasi timp de o 1/2 ora, clatind apoi foarte bine parul.
Tratamentul se poate face la 2 saptamani.
Te pup!

| Anne2000 a răspuns:

Pai, ar fi foarte bine sa consulti doctorul de familie pentru ca stie cel mai bine, nu o sa-ti faca nimic o sa iti dea o trimitere si o sa-ti prescrie un sampon, spray, creme, nu stiu.

| AndreeaDeea39 explică (pentru Anne2000):

Adica ma trimite la dermatolog? Nu? Acolo ce-mi spune? Scuze, dar nu am fost niciodata si mi-e putin frica.

| Azre a răspuns (pentru AndreeaDeea39):

Nu te omoară te vede în cap în cel mai rău caz dacă ai ceva la nivelul scalpului va lua o monstră și va analiza, dar asta cam rar se face și asta la cerere... du-te că nu te omoară.

| SimoFralala a răspuns:

Heii! Eu am parul destul de lung. Fara panica! In ziua de azi, gasesti tot ce ai nevoie pentru a avea grija de parul tau. Iata ce-ti propun eu. Nu te duce la medic pentru asta, nu e nevoie. O poti rezolva si altfel. Cauza caderii parului: stres, oboseala, mese aiurea, ciocolata in exces, nopti nedormite, dereglari hormonale. ce e de facut?
Inainte de a renunta definitiv la visul de a avea un par ca in reclame, du-te la farmacie exista un sampon numit Chelstop, e foarte eficient. ORI mai poti incerca Alpecin C4 sampon, tratament Gerovital cu petrol petru combatarea caderii parului, doua samponari la spalare cu masaj al pielii capului minim 2 minute. Repeti spalarea din 2 in 2 zile, timp de o luna. cam asa. Vei vedea efectele. Ia si ceva vitamine de la farmacie. Caderea parului poate fi si din cauza lipsei de vitamine. Bafta! Te pup! :*

| Azre a răspuns (pentru SimoFralala):

Din contră e nevoie să vadă un medic, căderea părului este cauzată de excesul de sebum și/sau de câtre o ciupercă/bacterie la nivelul scalpului! De aceea e nevoie de un tratament dat de medic până la șampoane și alte tâmpenii.

| AndreeaDeea39 explică:

In crestet *. Ma scuzati. Ma gandeam la ceva si am scris altceva.